لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

مرکز پژوهش‌های مجلس: قیمت مسکن در تهران ۹۵۰ درصد افزایش یافته است


آرشیو.
آرشیو.

در حالی که برخی رسانه‌های نزدیک به دولت جمهوری اسلامی مدعی «ارزان شدن خانه» هستند، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از وضعیت بحرانی مسکن در تهران و افزایش «۹۵۰ درصدی» قیمت آن طی پنج سال گذشته خبر داده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس در یک برش «پنج‌ساله» از بازار مسکن، با استتاد به آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی، اغلام کرده است که «هر مترمربع» واحد مسکونی در «مناطق بیست و دوگانه تهران» از آذرماه ۹۶ تا آذرماه ۱۴۰۱، از «۵ میلیون و ۸۸ هزار تومان» به «۴۸ میلیون و ۷۳ هزار تومان» رسیده است.

بر این اساس، مسکن در کلانشهر تهران شاهد رشدی حدود «۹۵۰ درصدی» بوده، حال آنکه در همین بازه زمانی پنجساله، حداقل دستمزد نیروی کار که از سوی دولت جمهوری اسلامی تعیین می‌شود، حدود «۶۰۰ درصد» افزایش داشته و از «یک میلیون و ۱۲۵ هزار تومان» به «۶ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان» رسیده است.

«باشگاه خبرنگاران» وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی هفدهم خردادماه به نقل از رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران اعلام کرده بود که به دلیل «رکود حاکم بر بازار»، قیمت مسکن «۱۰ تا ۲۰ درصد» کاهش یافته است.

با این وجود، روزنامه «دنیای اقتصاد» چاپ تهران اردیبهشت ماه نوشت: جمعیتِ دچار «فقر مسکن» در ایران، «رکورد معناداری» زده است؛ به طوری که «۵۵ درصد» خانوارهای ایرانی از «مسکن مناسب و در استطاعت» محروم هستند.

به طور معمول، نرخ طبیعی «فقر مسکن» حداکثر معادل «۲۰ درصد» جمعیت یک کشور است اما در ایران این نرخ تا «۷/ ۲ برابر» بیش از متوسط چهانی است.

به استناد گزارش این نهاد پژوهشی قوه مقننه حکومت ایران، اگر تورم عمومی سال گذشته هم به این وضعیت مسکن در بازه زمانی ۹۶ تا ۱۴۰۱ اضافه شود، وضعیت فعلی وضوح بیشتری پیدا می‌کند؛ زیرا طبق گزارش بانک مرکزی، تورم نقطه به نقطه بهمن‌ماه ۱۴۰۱ در مناطق شهری «۴۳.۶ درصد» بوده است.

به عبارت دیگر، هزینه‌ای که «یک خانوار» ایرانی برای تهیه «سبد مشخصی از کالا و خدمات» در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ صرف کرده، نسبت به هزینه تهیه همین سبد در بهمن‌ماه ۱۴۰۰، حدود «۴۳.۶ درصد» افزایش داشته است.

روزنامه «شرق» چاپ تهران نیز ۲۸ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ در گزارشی با عنوان «بیداد اجاره‌ها»، نوشته بود که «ریزش فقرا به حاشیه شهر» در محلات فقیرنشین تهران «شدت» گرفته و افزوده بود: وضعیت «خانه‌به‌دوش‌ها» در «محله‌های فقیرنشین» تهران «وخیم‌تر» از سایر مناطق شده است.

بررسی آمار اعلامی از سوی پلیس جمهوری اسلامی توسط بخش فارسی «صدای آمریکا»، نشان می‌دهد که ساکنان استان‌های «تهران، خراسان رضوی و اصفهان» در صدر فهرست «نزاع‌های خیابانی قرار دارند.» نگاهی به وضعیت خانوارها در آنها هم مشخص می‌کند که اهالی این سه منطقه، بیشترین آسیب اقتصادی را از «تورم» ایجاد شده در حوزه «مسکن و اجاره‌بها» متحمل شده‌اند.

XS
SM
MD
LG