لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

ورود مجلس به دریافت شهریه‌های «نجومی» در مدارس؛ طرح «ساماندهی» در دستور کار


افزایش نجومی شهریه مدارس غیرانتفاعی در ایران در روزهای گذشته خبرساز شده است.
افزایش نجومی شهریه مدارس غیرانتفاعی در ایران در روزهای گذشته خبرساز شده است.

اعلام شهریه‌های چند ده میلیونی و افزایش چشمگیر آن نسبت به سال گذشته طی هفته‌های اخیر حاشیه‌های زیادی را در پی داشته است و در تازه‌ترین واکنش به بحران آموزش در ایران، «ساماندهی مدارس غیردولتی» در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

مهدی اسماعیلی، نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس به خبرگزاری «خانه ملت» در مورد شهریه‌های نجومی مدارس، گفته است که باید تمام دریافتی‌ها از دانش آموزان و پرداختی معلمان در سامانه ثبت، قابل دسترسی و رویت باشد.

به گفته این نماینده مجلس دریافت بیش از اندازه شهریه از خانواده‌ها «غیرقانونی» است و «شهریه‌های غیر متعارف» و غیر معمول «جرم آموزشی» محسوب می‌شود.

پیش‌تر رسانه‌های ایران به بررسی شهریه مدارس غیردولتی پرداخته و به نقل از والدین دانش‌‌آموزان نوشته بودند که فشار هزینه شهریه خانواده‌ها را با چالش مواجه کرده است.

کامبیز افضلی‌فر یکی از مدیران آموزشی مقطع متوسطه نیز از افزایش تا ۱۰۰ درصدی شهریه برخی از مدارس دولتی و رسیدن آن به ۸ تا ۱۲ میلیون تومان خبر داده بود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تورم در ایران به تمامی سطوح کالا و خدمات رسیده است و در تازه‌ترین گزارش منتشر شده از افزایش قیمت‌ها، روزنامه «جام‌جم» نیز از شهریه ۷۲ میلیون‌تومانی برای دانش‌آموزان کلاس دهم در مرکز شهر تهران خبر داده است.

این روزنامه وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی تاکید کرده است که افزایش شهریه مدارس بگونه‌ای است که نمی‌دانیم «اسمش را بگذاریم انفجار، بگذاریم گرانی سرسام آور، بگذاریم خودسری مدارس یا بگذاریم اوضاعی آشفته.»

XS
SM
MD
LG