لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

آمارها سخن می‌گویند؛ تورم مناسبات اجتماعی را برهم زده است 


تورم جامعه را نیز عصبانی‌تر کرده است.
تورم جامعه را نیز عصبانی‌تر کرده است.

تورم و كاهش ارزش پول ملی به آسيب‌های اجتماعی می‌انجامد كه فقر، بالا رفتن سرقت و كيف‌قاپی و زورگيری و اعتياد و طلاق و... تنها بخشی از آنهاست.

این موضوعی است که روزنامه «اعتماد» در گزارشی به آن پرداخته و نوشته که شاخص «نزاع ثبت شده در پزشکی قانونی» نشان می‌دهد که در سال ۹۶ نزديك به ۵۴۴ هزار «نزاع» در سازمان پزشکی قانونی ثبت شد. اما ۴ سال بعد اين رقم به بيش از ۵۸۶ هزار رسيده است. آمار پزشکی قانونی می‌گويد در بهار سال گذشته هم ميزان دعوا ۸ درصد نسبت به بهار ۱۴۰۰ بالاتر است.

بررسی‌ آمار پلیس توسط «صدای آمریکا» نشان می‌دهد مردم تهران، خراسان رضوی و اصفهان در صدر فهرست نزاع‌های خیابانی قرار دارند. نگاهی به وضعیت خانوارها در این شهرها هم نشان می‌دهد مردم این سه کلانشهر بیشترین آسیب اقتصادی را از تورم ایجاد شده در حوزه مسکن و اجاره‌بها متحمل شده‌اند.

در گزارش اعتماد آمده است که شرایط تورمی و رشد بالای تورم، متولدان دهه ۷۰ و حتی ۸۰ را با دوران جوانی كوتاه، گذرا، اندوهبار و يك نوع «بزرگسالی سريع و سخت و پر چالش» روبرو می‌كند.

در بخشی از این گزارش به موضوع «تقويت فرهنگ فقر» اشاره و تاکید شده است که یکی از مهم‌ترين مشخصه‌های فرهنگ فقر، توجه شديد به زمان حال و اكنون همراه با ناتوانی از چشم‌پوشی موقت از برخی چیزهای خوشایند، به دليل چیزهای خوشایند بزرگ‌تر در آينده است. شرايط تورمی که طبق این گزارش به اين فرهنگ دامن می‌زند.

آسيب‌ها و ناهنجاری‌های موجود در روابط روزمره، تعاملات خانوادگی، دوستی و شغلی از جمله مواردی است که میزان آن به واسطه افزایش تورم رشد کرده و روزنامه اعتماد با استناد به یک پژوهش میدانی در این زمینه نوشته است: «تورم تنها سبب تضعيف، سستي و كمرنگ شدن حمايت‌ها و پشتيبانی‌های خانواده‌ها از يكديگر نشده، بلكه موجب روابط تصنعی شده است.»

ایران در سال‌های اخیر با رشد فزاینده تورم، افزایش تاریخی قیمت کالاهای اساسی و بالا رفتن هزینه‌ مسکن روبه‌رو بوده که به باور بسیاری از کارشناسان در صورت عدم تغییرات اساسی در ایران، چشم‌انداز کوتاه مدتی برای بهبود آن متصور نیست.

XS
SM
MD
LG