لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

مک‌کارتی در پارلمان اسرائیل: جمهوری اسلامی عامل خشونت و بی‌ثباتی در منطقه است


سخنرانی کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، در پارلمان اسرائیل. ١ مه ۲۰۲۳
سخنرانی کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، در پارلمان اسرائیل. ١ مه ۲۰۲۳

کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز دوشنبه در یک سخنرانی در پارلمان اسرائیل، کنست، جمهوری اسلامی را ریشه عمده ناآرامی، خشونت، و بی‌ثباتی در منطقه دانست و گفت «رژیم» ایران عامل اصلی تهدیدها علیه صلح در خاورمیانه است.

در این سخنرانی که هیئتی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا و همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، یوآف گالانت، وزیر دفاع، و یائیر لاپید، نخست‌وزیر پیشین و رهبر اپوزسیون، نیز حضور داشتند، مک‌کارتی گفت جمهوری اسلامی همچنان به تامین مالی فعالیت‌های تروریستی ادامه می‌دهد، گروه‌های نیابتی خود را تسلیح می‌کند، و به دنبال دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای است.

کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در پارلمان اسرائیل
کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در پارلمان اسرائیل

او در ادامه افزود جمهوری اسلامی به دنبال بی‌ثبات کردن عراق است، می‌خواهد موشک به سوریه ارسال کند، در پی تقویت حزب‌الله لبنان است، سوخت‌رسان آتش جنگ داخلی یمن است، و در تلاش برای محاصره اسرائیل توسط نیروهای متخاصم است.

مک‌کارتی تصریح کرد: «نمی‌توانیم به کارزار اهریمنانه رژیم ایران اجازه دهیم به موفقیت برسد.»

به گفته او، آمریکا و اسرائیل باید به منظور مقابله با رفتار خطرناک جمهوری اسلامی، همچنان کنار یکدیگر بایستند. او با اشاره با اینکه آمریکا اسرائیل را تحت «سنتکام» (ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا) قرار داده گفت تا زمانی که رئیس مجلس نمایندگان است واشنگتن به تامین مالی کامل کمک‌های امنیتی به اسرائیل ادامه خواهد داد.

کوین مک‌کارتی گفت آمریکا و اسرائیل با همکاری یکدیگر بر موشک‌های هدایت‌شونده، پهپادها، «تونل‌های تروریستی» و حملات سایبری جمهوری اسلامی غلبه خواهند کرد.

رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده تاکید کرد به موازات مقابله با جنگ‌طلبی ایران در منطقه، باید همیشه در تعهد خود به منظور جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای راسخ ماند.

او در طول سخنرانی خود چندین بار به «روابط ویژه» میان اسرائیل و آمریکا اشاره کرد و یادآور شد ایالات متحده تنها ١١ دقیقه بعد از استقلال اسرائیل آن را به رسمیت شناخت.

به گفته کوین مک‌کارتی، «به لطف توافق‌های ابراهیم، هم‌زیستی و همکاری جای منازعه و عدم تساهل را می‌گیرند.»

او با اشاره به قطعنامه هفته پیش مجلس نمایندگان به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس اسرائیل و همچنین در دفاع از توافق‌های ابراهیم گفت کنگره ایالات متحده آماده ارائه کمک برای تعمیق و گسترش این توافق‌ها است.

سفر شماری از قانونگذاران آمریکایی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات به اسرائیل در حالی است که چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته نیز ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، طی سفری به اسرائیل با مقام‌های نظامی و دفاعی این کشور از جمله یوآف گالانت، وزیر دفاع، و هرتزی هالوی، رئیس ستاد کل ارتش، دیدار و گفت‌وگو کرد.

ژنرال کوریلا در دیدار با مقامات نظامی اسرائیل ضمن تحسین توانمندی‌ها و آمادگی رزمی ارتش این کشور گفته بود: «همکاری راهبردی‌مان در منطقه از جمله پیوند دیرینه و ناگسستنی ما و نیروهای دفاعی اسرائیل برای امنیت و ثبات منطقه حیاتی است.»

XS
SM
MD
LG