لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

بحران مسکن در تهران و وام ۹۶۰ میلیون تومانی: برای خرید «۱۴ متر» کافی است


بنگاه معاملاتی مسکن در ایران. آرشیو
بنگاه معاملاتی مسکن در ایران. آرشیو

در شرایطی که مقام های دولتی ایران در هفته های اخیر مدعی کاهش قیمت مسکن و همچنین افزایش میزان وام مسکن شده اند، با وام ۹۶۰ میلیون تومانی تنها می توان حدود ۱۳.۷ مترمربع واحد مسکونی در تهران خریداری کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این مقدار هم در صورت کسر هزینه خرید اوراق حق تقدم این متراژ به زیر ۱۰ متر سقوط خواهد کرد.

مقامات ایران مدعی افزایش مبلغ وام مسکن هستند و می گویند وام ۳۲۰ میلیون تومانی زوجین تبدیل به ۸۰۰ میلیون تومان شده و وام مجردها هم تا ۴۰۰ میلیون تومان رشد کرده است؛ ۱۶۰ میلیون تومان وام جعاله هم که همچنان ثابت است و به هر دو گروه زوجین و مجردها تعلق می‌گیرد. بر این مبنا حالا وام زوجین ۹۶۰ میلیون تومان و وام مجرها ۵۶۰ میلیون تومان شده است.

این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران با بررسی بازار مسکن در تهران نوشت: وام مسکن در مناطق شمالی و جنوبی شهر، به ترتیب، کمتر از ۱۰ و ۳۰ درصد قیمت واحدهای مسکونی را پوشش می دهد.

بر اساس این گزارش، حدود ۶ ماه از توقف انتشار گزارش تحولات بازار مسکن می گذرد و فعالان بازار در نبود آمار رسمی، متوسط قیمت مسکن را بالای ۷۰ میلیون تومان اعلام می کنند.

این در شرایطی است که به نوشته تسنیم، رئیس کل بانک مرکزی از کاهش قیمت مسکن در ۱۵ منطقه تهران خبر داده است.

محمدرضا فرزین مدعی شده است که بررسی اطلاعات مناطق ۲۲ گانه تهران نشان می دهد قیمت مسکن در ۱۵ منطقه، کاهشی بوده است و این موضوع، تاثیر قابل توجهی بر کاهش قیمت مسکن در تمامی مناطق ایران می گذارد.

این در شرایطی است که در روز ۲۷ تیرماه سال جاری، یک مرکز پژوهشی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارشی تحت عنوان «چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۲» نوشت که «کاهش سرعت رشد اقتصادی و صعود قیمت مسکن» را تجربه خواهیم کرد.

موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با انتشار گزارشی از افزایش نرخ ارز در صورت تداوم وضع سیاسی موجود خبر داد و نوشت: «افزایش انتظارات تورمی و تداوم تورم بالا باعث روند صعودی شاخص بورس تا ۳ میلیون و رشد ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت مسکن خواهد شد».

بررسی گزارش جدید مرکز آمار توسط «صدای آمریکا» نشان می دهد که در تیر ماه، تورم مسکن ماهانه ۲.۴ درصد؛ تورم نقطه به نطقه ۳۸درصد و تورم سالانه ۳۶ درصد بوده است.

در همین ماه، تورم خدمات مربوط به مسکن نیز شاهد تورم چشمگیر بود، به طوری که تورم ماهانه خدمات نگهداری و تعمیر مسکن ۴.۶ درصد؛ تورم نقطه به نقطه ۴۶.۴ درصد و تورم سالانه در این بخش ۵۰.۳ درصد بوده است.

XS
SM
MD
LG