لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

انتقاد یک نماینده مجلس از «بازی با اعداد» در دولت رئیسی: تورم واقعی ۱۲۰ درصد است


آرشیو
آرشیو

نماینده بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی ایران تورم واقعی در کشور را ۱۲۰ درصد دانسته و آمار دولت ابراهیم رئیسی درباره تورم ۴۰ درصدی را «بازی با اعداد» توصیف کرده است.

غلامرضا نوری قزلجه روز شنبه ۱۷ تیرماه در گفتگو با وبسایت خبری «رویداد ۲۴»، با اشاره به افزایش هزینه‌های معیشتی و کوچک‌شدن سفره‌ خانواده‌ها، ادعای مهار تورم را «محصول ذهن دولت و مسئولان» خواند.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها در مجلس تاکید کرده که ملاک کنترل قیمت‌ها باید در نرخ اقلام خوراکی، قیمت خودرو، اجاره مسکن و لوازم خانگی خود را نشان دهد و گفته «خبری از بیان حقیقت نیست.»

در حالیکه کارشناسان اقتصادی تورم کنونی در ایران را در هشتاد سال گذشته بی‌سابقه ذکر کرده‌اند، اتاق بازرگانی ایران نرخ تورم نقطه‌ای در خردادماه را بین ۴۰ تا ۵۴ درصد اعلام کرده است.

سیامک جوادی، استاد دانشگاه تگزاس، بتازگی در گفتگو با صدای آمریکا از سابقه آمارسازی اقتصادی در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

بتازگی سایت اکوایران، که به پوشش اخبار اقتصادی ایران می‌پردازد، شاخص «فلاکت کشور» در سال گذشته را حدود ۵۵ درصد اعلام کرد.

برخی کارشناسان دولت را در حل بحران تورم ناتوان دانسته و معتقدند مشکلات اقتصادی کنونی ناشی از سوءمدیریت، قوانین ناکارآمد و تحریم‌ها می‌باشد.

مرتضی افقه، استاد اقتصاد، بتازگی در گفتگو با سایت انتخاب، ریشه‌های اصلی تورم را از جمله «کسری بودجه، انبوه هزینه‌های دولت، مشکلات در تولید» ذکر کرده و تاکید کرده است که تا حل‌نشدن تحریم‌ها و اف.ای.تی.اف، این بحران ادامه خواهد داشت.

به گفته این استاد اقتصادی، دولت هیچ ابزاری برای کاهش تورم ندارد و برای جبران کسری بودجه، به افزایش درآمدهای مالیاتی روی خواهد آورد.

افزایش مهارگسیخته هزینه‌های معیشتی در سالهای گذشته به اعتراضات و اعتصابات متعدد اقشار مختلفی همچون کارگران، بازنشستگان و معلمان منجر شده است.

XS
SM
MD
LG