لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

حزب‌الله اسرائیل را بر سر «آب‌های مورد مناقشه» با لبنان تهدید کرد


نعیم قاسم، معاون رهبر حزب‌الله لبنان، می‌گوید این گروه آماده اقدام علیه اسرائیل به دلیل فعالیت در «آب‌های مورد مناقشه» لبنان و اسرائیل است.

سخنان روز دوشنبه معاون رهبر این گروه مورد حمایت ایران تنها یک روز پس از عنوان می‌شود که یک کشتی برای آغاز توسعه میدان گازی «کاریش» وارد منطقه شده است. اسرائیل این میدان گازی را بخشی از حوزه اقتصادی .انحصاری خود می‌داند درحالیکه لبنان آن را بخشی از قلمرو خود می‌پندارد

رئیس جمهوری و نخست‌وزیر لبنان نیز با صدور بیانیه‌هایی هشدار داده‌اند آغاز عملیات توسعه «کاریش» ممکن است سبب تشدید خشونت‌آمیز اختلافات دو کشور شود.

نعیم قاسم به خبرگزاری رویترز گفت: «زمانیکه دولت لبنان به ما می‌گوید اسرائیلی‌ها به آب‌ها و نفت‌مان دست‌درازی می‌کنند، آماده‌ایم نقش‌مان را از لحاظ فشار، بازدارندگی، و استفاده از ابزارهای مناسب از جمله زور ایفا کنیم.» او تهدید کرد حزب‌الله بدون توجه به واکنش احتمالی اسرائیل و گسترش آن به یک جنگ بزرگ‌تر، عمل خواهد کرد.

واکنش اسرائیل

در همین ارتباط، بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه گفت اختلاف کشورش با لبنان بر سر ذخایر گاز طبیعی در مدیترانه مساله‌ای غیرنظامی است و به شیوه‌ای دیپلماتیک با وساطت ایالات متحده حل خواهد شد.

در تازه‌ترین واکنش از سوی مقامات دولت لبنان، میشل عون، رئیس جمهوری این کشور، موافقت کرده با دعوت از آموس هوچستاین، سفیر ایالات متحده در بیروت، مذاکرات درباره خط مرزی آبی جنوب کشورش با اسرائیل را ادامه دهد.

این در حالی است که آقای عون روز گذشته گفته بود هر گونه فعالیت در منطقه مورد مناقشه به منزله یک اقدام «تجاوزکارانه و تحریک آمیز» است.

XS
SM
MD
LG