لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

حزب‌الله و متحدانش احتمالا اکثریت پارلمانی لبنان را از دست می‌دهند


صف رای‌گیری مردم در انتخابات پارلمان؛ بیروت، لبنان. ۱۵ مه ٢٠٢٢
صف رای‌گیری مردم در انتخابات پارلمان؛ بیروت، لبنان. ۱۵ مه ٢٠٢٢

رویترز به نقل از سه منبع متحد حزب‌الله لبنان گزارش داده احتمالا این گروه وابسته به جمهوری اسلامی و متحدانش اکثریت پارلمانی خود را پس از انتخابات روز یکشنبه از دست خواهند داد.

همزمان با مذاکرات میان گروه‌های مختلف بر سر تقسیم مناصب ارشد دولتی، به باور تحلیلگران این مساله ممکن است منجر به بن‌بست سیاسی و منازعه داخلی شود.

این نخستین انتخابات پس از فروپاشی اقتصادی و انفجار بیروت است و انتظار می‌رود مخالفان حزب‌الله از جمله گروه مسیحی متحد عربستان سعودی موسوم به «نیروهای لبنانی» و همچنین برخی احزاب میانه‌رو جدید در سیاست لبنان موفقیت‌های چشمگیری به دست بیاورند.

نتایج اولیه انتخابات نشان می‌دهد حزب‌الله و متحدانش نتوانسته‌اند بیش از ۶۴ کرسی از ١٢٨ کرسی پارلمان را به دست بیاورند این در حالی است که آنها در انتخابات سال ٢٠١٨ موفق به کسب اکثریت ٧١ کرسی در پارلمان شدند.

یک سخنگوی «نیروهای لبنانی» گفته است حزب‌الله و متحدانش اکثریت پارلمانی‌شان را از دست داده‌اند اما هیچ گروهی به نظر نمی‌رسد اکثریت را به دست آورده باشد.

درحالیکه انتخابات سال ٢٠١٨ موجب نفوذ بیشتر ایران در لبنان شده بود، نتیجه انتخابات روز یکشنبه احتمالا زمینه را برای اعمال نفوذ بیشتر عربستان سعودی در این کشور عرب واقع در شرق مدیترانه هموار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG