لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

لبنان به اسرائیل نسبت به «تجاوز» به «آب‌های مورد مناقشه» هشدار داد


رئیس جمهوری لبنان، میشل عون - آرشیو
رئیس جمهوری لبنان، میشل عون - آرشیو

لبنان روز یکشنبه به اسرائیل نسبت به هرگونه «تجاوز» به محدوده آب‌های مورد مناقشه هشدار داد. این هشدار پس از ورود یک کشتی به آب‌های منطقه به‌منظور تولید گاز برای اسرائیل صادر شد.

رئیس جمهوری لبنان، میشل عون، گفت هر گونه فعالیت در منطقه مورد مناقشه به منزله یک اقدام تجاوزکارانه و تحریک آمیز است.

رویترز می‌نویسد که این کشتی توسط شرکت «انرژین» مستقر در لندن اداره می‌شود و برای تولیدو ذخیره گاز طبیعی است.

اسرائیل می‌گوید میدان انرژی مورد بحث در یک منطقه اقتصادی انحصاری آن کشور قرار دارد و در آب های مورد مناقشه با لبنان نیست.

اما ریاست جمهوری لبنان در بیانیه‌ای می‌گوید که این کشتی «به منطقه دریایی مورد مناقشه با اسرائیل» وارد شده است. در این بیانیه آمده است که رئیس جمهوری لبنان از فرماندهی ارتش خواسته است تا اطلاعات «دقیق» در مورد این موضوع به او ارائه دهد.

عون گفت که مذاکرات برای تعیین مرزهای دریایی جنوبی ادامه دارد و «هر گونه اقدام یا فعالیت در منطقه مورد مناقشه نشان دهنده یک اقدام تحریک آمیز و تهاجمی است.»

وزیر انرژی اسرائیل از ورود آن کشتی به منطقه استقبال کرده است.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان گفت که اسرائیل «به ثروت دریایی لبنان دست‌درازی می‌کند» و اقدام اسرائيل را «بسیار خطرناک» خواند.

آمریکا در سال ۲۰۰۰ میلادی نقش میانجی را در مذاکرات غیرمستقیم بین لبنان و اسرائيل برای حل و فصل اختلافات طولانی مرزی آغاز کرد. آن اختلافات مانع از اکتشاف انرژی در شرق مدیترانه شده است.

حزب الله لبنان که مورد حمایت ایران است پیش از این به اسرائیل نسبت به حفاری نفت و گاز در منطقه مورد مناقشه تا زمان حل این مشکل هشدار داده است و گفته بود که در صورت انجام این کار، این گروه اقدام خواهد کرد.

وزیر انرژی اسرائيل گفته است که این کشور به تنوع بخشیدن بازار انرژی و «حفظ ثبات و قابل اعتماد بودن» آن ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG