لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

ارتش اسرائیل: داماد قاسم سلیمانی سرگرم قاچاق اسلحه برای حزب‌الله لبنان است


تظاهرات حزب‌الله در محله جنوبی بیروت، ۵ ژانویه ۲۰۲۰
تظاهرات حزب‌الله در محله جنوبی بیروت، ۵ ژانویه ۲۰۲۰

ارتش اسرائیل می‌گوید سیدرضا هاشم صفی‌الدین، داماد قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، به طور منظم از ایران به لبنان اسلحه قاچاق می‌کند.

ارتش اسرائیل روز جمعه با اعلام این خبر گفت داماد قاسم سلیمانی هر ماه چند بار به ایران سفر می‌کند و با استفاده از زیرساخت‌ها، منابع، و شبکه‌ای از فعالان تحت سرپرستی‌اش، مسئول هماهنگ‌سازی قاچاق سلاح‌های پیشرفته به «گروه تروریستی حزب‌الله» است.

این شبکه از پشتیبانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شورای اجرایی حزب‌الله که تحت سرپرستی پدر رضا یعنی هاشم صفی‌الدین است، سود می‌برد.

در گزارش ارتش اسرائیل آمده که داماد قاسم سلیمانی با استفاده از پروازهای غیرنظامی و با به خطر انداختن جان غیرنظامیان، تسلیحات را از ایران به فرودگاه بین‌المللی دمشق در سوریه منتقل می‌کند.

طبق این گزارش، گروه حزب‌الله با سوءاستفاده از وضعیت لبنان و شهروندانش سرگرم پیشبرد برنامه‌های تروریستی خود است و ارتش اسرائیل نیز ضمن رصد تلاش‌های حزب‌الله «بر اساس ضرورت امنیت برای دولت اسرائیل و شهروندانش اقدام خواهد کرد.»

به گزارش جروزالم پست، حزب‌الله دارای بیش از ۱۵۰ هزار راکت و موشک است و از سال ٢٠١٣ سرگرم پروژه موشک‌های نقطه زن خود است اما در حال حاضر تنها چند ده فروند از آنها را در اختیار دارد.

این گروه که از سال ١٩٩٧ در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی ایالات متحده نیز قرار دارد، سال‌هاست از طریق هوایی، زمینی، و دریایی در پی قاچاق سلاح از ایران به لبنان بوده است.

اسرائیل نیز بارها مواضع حزب‌الله و سپاه پاسداران و نیروی قدس را در سوریه و منطقه هدف حملات خود قرار داده است.

XS
SM
MD
LG