لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

حزب‌الله لبنان خودروی نظامی اسرائیل را در آن سوی مرز هدف قرار داد


ویدئویی که گفته شده حملات حزب الله به مواضع مرزی اسرائیل را نشان می دهد. ۱۳ آبان. رویترز.
ویدئویی که گفته شده حملات حزب الله به مواضع مرزی اسرائیل را نشان می دهد. ۱۳ آبان. رویترز.

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان مورد حمایت جمهوری اسلامی، یکشنبه ۱۴ آبان، اعلام کرد که یک خودروی نظامی اسرائیل را در آن سوی مرز با موشک‌های هدایت‌شونده هدف قرار داده و خدمه آن کشته و زخمی شدند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای ضمن تایید خبر پرتاب موشک ضد تانک از لبنان به شهرک یفتاح در شمال اسرائیل گفت که محل پرتاب این موشک را هدف قرار داد اما خبر تلفات جانی در این حمله را تایید نکرد.

حزب الله همچنین گفت چندین موشک دیگر را پرتاب کرد و تجهیزات اسرائیلی را در امتداد مرز منهدم کرده است. به گفته ارتش اسرائیل سامانه دفاعی گنبد آهنین یک پهپاد را که از لبنان به سمت اسرائیل در حال پرواز بود، رهگیری کرده است.

پیشتر، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، هنگام بازدید از مناطق شمالی کشورش و در بحبوحه حملات موشکی و راکتی این گروه به اسرائیل به حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان،متحد حماس، هشدار داد که «مرتکب اشتباه» نشود.

به گزارش «تایمز اسرائیل» او گفت: «ما در شمال در حالت تدافعی هستیم اما با تمام قدرت در نوار غزه حمله می‌کنیم، این اولویت ماست.»
گالانت در عین حال تاکید کرد که «ما تمایلی برای وارد شدن به جنگ در شمال نداریم، اما برای هر کاری آماده‌ هستیم.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز، روز جمعه ۱۲ آبان، خاطرنشان کرد: «ایالات متحده به دنبال تشدید یا گسترش درگیری‌ها میان حماس و اسرائیل نیست و همراه با شرکایش به صراحت اعلام کرده است که حزب الله و سایر بازیگران - دولتی یا غیردولتی - نباید برای سوءاستفاده از درگیری‌های جاری تلاش کنند.»

او با هشدار درباره «قابلیت بدل‌شدن این درگیری به جنگی خونین‌تر از سال ۱۳۸۵ میان اسرائیل و لبنان» تاکید کرد ایالات متحده خواستار گسترش این درگیری به لبنان نیست و ویرانی احتمالی ناشی از جنگ برای لبنان و مردم آن غیرقابل تصور و قابل اجتناب است.»

حسن نصرالله در سخنرانی خود در روز جمعه ۱۲ آبان به آمریکا هشدار داد که در صورت عدم توقف حملات اسرائیل به نوار غزه، این درگیری می‌تواند به جنگی منطقه‌ای بدل شود.

نیوزویک به نقل از سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، نوشت: «در رابطه با ایران، تقویت نیروهای ایالات متحده به منظور ابراز قاطعیت ما در عمل و نه تنها در کلام، در حمایت ایالات متحده از حق اسرائیل در دفاع از خود و به عنوان هشدار بازدارندگی برای ایران، حزب الله لبنان و هر گروه نیابتی دیگری در سراسر منطقه است که ممکن است در فکر سوءاستفاده از وضعیت فعلی برای تشدید درگیری باشد.»

از زمان آغاز حمله حماس با مشارکت شبه نظامیان جهاد اسلامی به اسرائیل در ۱۵ مهر که دستکم ۱۴۰۰ کشته برجای گذاشت و بیش از ۲۴۰ نفر، از جمله کودکان، زنان و سالمندان، گروگان گرفته شدند، حمله به نیروهای آمریکایی در منطقه افزایش یافته است.

ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها جهاد اسلامی و حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

پیشتر استفاده گروه‌های شبه نظامی در مناطق مختلف خاورمیانه از تسلیحات ساخت ایران بارها گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG