لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

قطر: آزادی گروگان‌ها در غزه به «دوره‌ای از آرامش» نیاز دارد


مردم اسرائیل در تجمع خود در تل آویو خواستار آزادی فوری همه گروگان‌هایی شدند که حماس در حمله ۷ اکتبر آنها را ربوده است. ۴ نوامبر ۲۰۲۳
مردم اسرائیل در تجمع خود در تل آویو خواستار آزادی فوری همه گروگان‌هایی شدند که حماس در حمله ۷ اکتبر آنها را ربوده است. ۴ نوامبر ۲۰۲۳

وزارت امور خارجه قطر روز یکشنبه، ۱۴ آبان، گفت بدون برقراری یک «دوره آرامش» در غزه، میانجی‌های این کشور نمی‌توانند آزادی گروگان‌هایی را که حماس در غزه مخفی کرده است، تضمین کنند.

ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه قطر به خبرنگاران گفت: «آزادی گروگان‌ها به دوره‌ای از آرامش نیاز دارد تا عملی شود، اما مدتی است که شاهد چنین آرامشی نبوده‌ایم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز جمعه درخواست آمریکا برای توقف موقت حملات علیه حماس با هدف تسهیل آزادی بیش از ۲۴۰ گروگانی که توسط این گروه تروریستی ربوده شدند را رد کرد.

نتانیاهو تاکید کرده است که اسرائیل حملات خود را متوقف نخواهد کرد مگر آن که حماس ابتدا گروگان‌ها را آزاد کند.

از زمانی که شبه نظامیان حماس در ۷ اکتبر به اسرائیل حمله کردند، دستکم ۱۴۰۰ نفر را کشتند و بیش از ۲۴۰ نفر را به اسارت گرفتند، قطر با هماهنگی ایالات متحده، مذاکرات میانجیگری با حماس و مقامات اسرائیلی بر سر آزادی گروگان‌ها را هدایت کرده است.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارند.

اسرائیل در واکنش به تهاجم حماس حملات مستمر هوایی، دریایی و زمینی به غزه را آغاز کرد.

نخست وزیر قطر روز یکشنبه گفت که مذاکرات به دلیل حملات اسرائیل و انتشار اطلاعات نادرست درباره مذاکرات برای آزادی گروگان‌ها در خطر شکست است.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر، در یک کنفرانس خبری با همتای فرانسوی خود در دوحه گفت: «روند این میانجی‌گری با توجه به انتشار گزارش‌های نادرست و درز مذاکرات و همچنین پیچیدگی وضعیت میدانی ناشی از اقدامات ارتش اسرائیل در خطر است.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز شنبه در امان، پایتخت اردن، و در دیدار با نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر از این کشور برای تلاش‌هایش در مسیر تضمین خروج شهروندان آمریکایی و اتباع خارجی از غزه، آزادی گروگان‌ها، از جمله دو شهروند آمریکایی، و ادامه تلاش‌ها برای جلوگیری از گسترش درگیری‌ها، قدردانی کرد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که ۱۰ آمریکایی که هنوز نام شان فاش نشده، ممکن است در میان بیش از ۲۴۰ گروگان‌هایی باشند که در غزه هستند، جایی که گمان می رود در شبکه گسترده تونل‌های حماس که اسرائیل «مترو» می‌خواند، نگهداری می‌شوند.

XS
SM
MD
LG