لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۹

روسیه چگونه از پهپادهای ایرانی استفاده می‌کند


پهپاد مهاجر ۶ ایران
پهپاد مهاجر ۶ ایران

نشربه فوربز در مقاله‌ای به بررسی تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه پرداخته است.

در این مقاله آمده :«با وجود گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه روسیه به زودی «صدها» پهپاد مسلح و غیرمسلح را از ایران تحویل خواهد‌ گرفت، این سوال اجتناب‌ناپذیر مبنی بر اینکه مسکو چگونه قصد دارد از آنها در تجاوز خود علیه اوکراین استفاده کند، مطرح می شود.»

نگارنده فوربز نوشته است:« پس از آن که کاخ سفید در اواسط ژوئیه، اطلاعات مربوط به این پهپادها را منتشر کرد، ساموئل بندت، تحلیلگر تحقیقاتی مرکز تحلیل‌های دریایی، گفت که تعدادی از این پهپادها ممکن است، مهمات سرگردانی باشند که به عنوان پهپادهای انتحاری نیز شناخته می شوند.»

وی در توییتی نوشت: «یکی از بزرگ‌ترین درس‌هایی که روس‌ها از جنگ ۲۰۲۰ قره‌باغ کوهستانی گرفتند، استفاده انبوه از مهمات سرگردانی بود که کلید موفقیت نظامی است. بنابراین، اگر ایران «چند صد» پهپاد به روسیه می‌دهد، به احتمال زیاد مهمات سرگردان، بخشی از این معامله است.»

بندت همچنین گفت: «ایران در ۲۰ سال گذشته، دانش فراوانی در فناوری هواپیماهای بدون سرنشین به دست آورده است و با استفاده از مهندسی معکوس پهپادهای آمریکا و اسرائیل دانش خود را توسعه داده است.»

او همچنین عقیده دارد که ممکن است پهپادهای ایرانی در قیاس با نمونه های اسرائیلی که توسط ارتش آذربایجان استفاده می‌شوند، کارایی بالاتری نداشته باشند، اما همچنان کارایی لازم را جهت حملات این چنینی دارند.

در جریان درگیری‌ها در یمن، حوثی ها از مهمات سرگردان قاصف-1/2K که اساساً شبیه سازی از پهپاد ایرانی ابابیل-۲ بود، علیه پدافند هوایی عربستان سعودی استفاده کردند. پهپادهای قاصف با استفاده از مختصات GPS منبع باز مواضع باتری‌های پاتریوت MIM-104عربستان و سیستم رادارهای آنها را مورد هدف قرار دادند و سپس رگبار موشک ها را به سمت اهداف سعودی شلیک کردند. انتظار می‌رود روسیه از پهپادهای ایرانی که دریافت می‌کند به روشی مشابه استفاده کند.

XS
SM
MD
LG