لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۸

کاخ سفید: حضور پوتین در تهران نشان‌دهنده شدت انزوای روسیه در جهان است


جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید
جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسشی در مورد ارزیابی کاخ سفید از سفر ولادیمیر پوتین به تهران گفت:« این سفر نشان می‌دهد تا چه حد آقای پوتین و روسیه به طور فزاینده‌ای منزوی شده‌اند که اکنون باید برای دریافت کمک به ایران مراجعه کنند.»

جان کربی ادامه داد: « سفر پوتین به تهران، همچنین بیانگر آن است که پایگاه و زیربنای صنعت دفاعی او تا چه اندازه برای همگام شدن با جنگ بی‌دلیلش در اوکراین مشکل دارد. ما قبلاً می‌دانستیم که آنها در رابطه با تهیه مهمات هدایت شونده دقیق و سیستم‌های پیشرفته که در تانکها، حتی هواپیماها استفاده می شود مشکل دارند. پوتین به خصوص در زمینه تهیه تجهیزات میکرو الکترونیک به دلیل تحریم‌ها و کنترل های صادراتی که ما اعمال کردیم با مشکل مواجه است.»

به گفته این مقام شورای امنیت ملی کاخ سفید، آمریکا می‌داند که پوتین در حال حاضر حتی بدون پایگاه و زیر بنای صنعت دفاعی و صرفا به دلیل سرعت عملیات نظامی در اوکراین با چالش مواجه است.

کربی گفت:«این سفر همچنین نشان می‌دهد که پوتین مطلقاً قصدی برای توقف جنگ، حسن نیت و مذاکره با زلنسکی (رئیس جمهوری اوکراین) را ندارد. نیت او کاملاً برعکس است، زیرا حالا او می خواهد با چند صد پهپاد، جنگ غیرقانونی خود را ادامه دهد و به کشتار اوکراینی ها ادامه دهد.»

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «آمریکا اطلاعات جدیدی در مورد اینکه ایرانی‌ها پهپادهای را به روسیه تحویل داده‌اند ندارد و بنابراین نیروی نظامی روس در ایران برای هدایت آنها آموزش ندیده‌اند. اما در کل، قصد پوتین برای خرید پهپاد از ایران نشان از تصمیمش به ادامه جنگ دارد.»

او ادامه داد که ایران، دارای صنعت ساخت پهپاد با توانایی مرگبار است که استفاده از آنها را علیه نیروهایمان و تاسیساتمان در عراق و سوریه را شاهد بودیم، بنابراین ما مساله فروش پهپاد ایران به روسیه را از نزدیک و با جدیت پی‌گیری می‌کنیم.

جان کربی، همچنین در پاسخ به پرسش دیگری که آیا آمریکا به دنبال کنترل افزایش قیمت نفت در پی‌گیر بودن احیای برجام است گفت که دولت جو بایدن به دنبال تحقق این توافق صرفا برای ممانعت ایران از دستیابی به سلاح اتمی است.

او ادامه داد که آمریکا می داند که حل مساله اتمی ایران به نشانه توقف اقدامات دیگر ایران مانند، حمایت از تروریسم، توسعه برنامه موشک بالستیک و تهدیدات علیه دریانوردی آزاد نخواهد بود، اما حل آن به مهمترین تهدید ناشی از ایران کمک می‌کند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG