لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

سالیوان: مقامات روس برای بررسی پهپادهای مهاجم به ایران رفتند


یک پهپاد ساخت ایران.
یک پهپاد ساخت ایران.

کاخ سفید امروز شنبه اعلام کرد مقامات روس حداقل دو بار در هفته‌های اخیر از فرودگاهی در مرکز ایران بازدید کرده‌اند تا پهپادهای دارای قابلیت حمل سلاح ساخت ایران را ارزیابی کنند.

روسیه قصد دارد از این پهپادها در ادامه تجاوز نظامی خود به اوکراین استفاده کند. تصمیم ایران به فروش پهپاد موجب اعتراض شدید اوکراین شده است، و تهران گفته های آمریکا را «ادعاهای بی اساس» عنوان کرده است.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اطلاعیه‌ای گفت: «ما ارزیابی می‌کنیم که هیئت رسمی روسیه اخیراً توضیحاتی درباره انواع پهپادهای ایرانی با قابلیت تهاجمی دریافت کرده است... طبق اطلاعات ما، این اولین بار است که یک هیئت روسی برای بازدید از چنین نمایشگاهی از انواع پهپادها از این فرودگاه دیدار کرده است.»

او ادامه داد: «در حال انتشار تصاویری هستیم که در ماه ژوئن گرفته شده و پهپادهای ایرانی را که هیئت دولت روسیه در آن روز دیده است، نشان می دهد. این نشان دهنده علاقه مستمر روسیه به دستیابی به پهپادهای ایرانی با قابلیت تهاجمی است.»

همراه با این بیانیه جیک سالیوان تصویر ماهواره‌ای به تاریخ هشتم ژوئن منتشر شده که در آن، پهپادهای ساخت ایران دیده می‌شود که هیأت دولتی روسیه آن روز از آن‌ها بازدید کرده است.

در بیانیه سالیوان همچنین آمده که پهپادهای مشابهی برای دومین بازدید روسها از فرودگاه در پنجم ژوئیه به نمایش گذاشته شده بود.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید دوشنبه این هفته، در نشست خبری کاخ سفید اعلام کرده بود که واشنگتن اطلاعاتی در زمینه آمادگی تهران برای فروش چند صد پهپاد از جمله پهپادهای دارای قابلیت حمل سلاح به روسیه در دست دارد. او افزود: ایرانی ها همچنین دارند برای آموزش استفاده از این پهپادها به روسها آماده می‌شوند.

دیمیتری کولیبا وزیر خارجه اوکراین روز جمعهدر تماسی تلفنی با همتای ایرانی خود به او گفت که روسیه نباید از کسی کمک نظامی دریافت کند. او در پی این تماس تلفنی گفت: «حسین امیر عبدالهیان به من اطمینان داد که روسیه نمی‌تواند غلات دزدیده شده اوکراینی را به ایران بفروشد.»

اما روایت تهران از این مکالمه این است که امیرعبداللهیان اظهارات آمریکا را ادعاهای بی پایه و اساس توصیف کرد و « موضع اصولی و صریح جمهوری اسلامی در مخالفت با جنگ و حمایت از توقف جنگ را یادآور شد.»

ایران که به گروههای نیابتی خود در خاورمیانه پهپاد تحویل می‌دهد، روز جمعه اولین تصاویر از یگان پهپادی دریایی خود را رسانه ای کرد.

XS
SM
MD
LG