لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

مایک جانسون: نتانیاهو در کنگره آمریکا سخنرانی خواهد کرد


مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا.
مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا.

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه سوم خرداد اعلام کرد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به‌زودی در نشست مشترک کنگره ایالات متحده سخنرانی خواهد کرد.

جانسون، نماینده جمهوری‌خواه ارشد کنگره و منتقد سیاست‌های دولت بایدن در قبال اسرائیل در سخنرانی خود در مراسم سالانه روز استقلال اسرائیل در سفارت این کشور در واشنگتن گفت «سخنرانی نتاینیاهو در کنگره نمایشی قدرتمند و به موقع برای حمایت از دولت اسرائیل در زمانی خواهد بود که بیشترین نیاز را به آن دارد.»

جانسون گفت: «امشب با شادمانی اعلام می‌کنم... به زودی میزبان نخست وزیر نتانیاهو در نشست مشترک کنگره خواهیم بود.»

جانسون درباره تاریخ سخنرانی نتانیاهو در کنگره توضیح بیشتری نداد اما به گزارش تایمز اسرائیل در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت چاک شومر دمکرات و رهبر اکثریت سنا به او اطلاع داده است که دعوت نامه نتانیاهو را امضاء خواهد کرد.

مراسم امسال در سفارت اسرائیل مصادف با هفتاد و ششمین سالگرد تأسیس این کشور، به عنوان «رویداد همبستگی» نام‌گذاری شد.

یک مقام اسرائیلی گفت که امسال سفارت این کشور می‌خواهد به مناسبت این رویداد از قانون‌گذاران آمریکایی به شیوه‌ای دو حزبی برای تصویب میلیاردها دلار کمک نظامی جدید ایالات متحده توسط کنگره قدردانی کند.

جانسون همچنین صدور حکم بازداشت نتانیاهو و یوآف گالانت توسط دادستان دیوان بین‌المللی کیفری را محکوم کرد.

دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی ۳۱ اردیبهشت، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل را متهم کرد که «حملات عمدی علیه جمعیت غیرنظامی» و «گرسنگی دادن به غیرنظامیان» را به عنوان یک تاکتیک جنگی در غزه به کار برده‌اند.

او علاوه بر درخواست برای بازداشت نتانیاهو و گالانت، خواستار تعقیب قضایی رهبران حماس از جمله یحیی سنوار، محمد ضیف فرمانده گردان‌های عزالدین قسام (شاخه نظامی حماس) و اسماعیل هنیه به اتهام حمله این گروه شبه‌نظامی به اسرائیل در ۱۵ مهر ۱۴۰۲ شد.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۳ خرداد در واکنش به اتهامات دیوان بین‌المللی کیفری به مقامات اسرائیل تاکید کرد که آمریکا صلاحیت این دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد.

او در کاخ سفید گفت: «ما موضع خود را در مورد دیوان کیفری بین المللی روشن کرده‌ایم. خیلی ساده است، ما صلاحیت آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم. به اعتقاد ما بین آنچه اسرائیل انجام داد و کاری که حماس حماس کرده هیچ شباهتی وجود ندارد.»

سخنرانی در کنگره افتخاری است که عموماً نصیب نزدیکترین متحدان ایالات متحده می‌شود.

نتانیاهو از سال ۱۳۹۳ تاکنون سه بار در کنگره ایالات متحده سخنرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG