لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۵

جنگنده‌های اسرائیل سه پهپاد «مقاومت اسلامی عراق» را سرنگون کردند


بخشی از سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین اسرائیل. آرشیو.
بخشی از سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین اسرائیل. آرشیو.

جنگنده‌های اسرائیلی پنجشنبه شب و بامداد جمعه، چهارم خرداد، سه پهپاد را که توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق به سمت اسرائیل پرتاب شده بودند سرنگون کردند.

«تایمز اسرائیل» به نقل از ارتش اسرائیل نوشت دو پهپاد در آسمان ایلات، جنوبی‌ترین شهر اسرائیل، سرنگون شد. پهپاد سوم بر فراز شهر شمالی صفد رهگیری شد که ریزش بقایای موشک اصابت شده به آن خسارتی به همراه نداشت.

به گفته ارتش اسرائیل، «مقاومت اسلامی عراق» - مجموعه‌ای از شبه‌نظامیان نیابتی حکومت ایران - در بحبوحه جنگ جاری در غزه، مسئولیت ده‌ها حمله پهپادی به اسرائیل را بر عهده گرفته است که دفاع هوایی اسرائیل اکثر آنها را سرنگون کرده است. ارتش اسرائیل همچنین می‌گوید بسیاری از ادعاهای شبه نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی مبنی بر حملات پهپادی به اسرائیل اغراق‌آمیز است، اما در یک مورد موفق شدند پایگاه نیروی دریایی اسرائیل در ایلات را هدف قرار دهند که خساراتی به بار آورد.

جت‌های جنگنده اسرائیل پنجشنبه شب دو «هدف هوایی مشکوک» که گمان می‌رفت پهپادهایی بودند که از «جهت شرقی» به سمت ایلات پرواز می‌کردند را شناسایی و سرنگون کردند.

به گفته ارتش اسرائیل، هیچ آژیری به صدا درنیامد، زیرا پهپادهای مشکوک خارج از حریم هوایی اسرائیل سرنگون شدند.

به گزارش «تایمز اسرائیل» اندکی پس از این حادثه، شبه‌نظامیان عراقی وابسته به حکومت ایران مدعی شدند که دو پهپاد را به سمت یک «هدف حیاتی» در جنوبی‌ترین شهر اسرائیل پرتاب کرده‌اند.

به گفته ارتش اسرائیل، سومین پهپاد نیز وارد حریم هوایی اسرائیل نشده بود.

نیروهای دفاعی اسرائیل گفتند که بقایای یک موشک استفاده شده در سرنگونی پهپاد، در نزدیکی شهر صفد موجب آتش سوزی شد اما، هیچ آسیبی به همراه نداشت. ارتش اسرائیل اعلام کرد که این حادثه در دست بررسی است.

به گفته ارتش اسرائیل، جت‌های جنگنده و یک قایق موشک‌انداز «کلاس ۴.۵ ساعر» روز دوشنبه، سه پهپاد پرتاب شده توسط شبه نظامیان را سرنگون کردند.

در بحبوحه جنگ جاری در غزه، گروه‌های مسلح مورد حمایت حکومت ایران در عراق، یمن و سوریه مدعی شده‌اند که ده‌ها پهپاد را به سمت اسرائیل پرتاب کرده‌اند. خود حکومت ایران هم ۲۵ فروردین با صدها پهپاد و موشک به اسرائیل حمله کرد که دفاع هوایی اسرائیل به کمک ایالات متحده و اردن بیش از نود درصد از آنها را سرنگون کردند.

جنگ غزه پس از حمله ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائیل آغاز شد. این گروه وابسته به جمهوری اسلامی در این حمله ۱۲۰۰ نفر را کشت و حدود ۲۵۰ نفر را از جمله کودکان، زنان و سالمندان به گروگان گرفت.

XS
SM
MD
LG