لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

وزیر خزانه‌داری آمریکا: تهدید اسرائیل به قطع ارتباط با بانک‌های فلسطینی نگران‌کننده است


کنفرانس خبری جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، پیش از کنفرانس وزیران دارایی و رؤسای بانک های مرکزی کشورهای عضو گروه هفت در ایتالیا - ۳ خرداد ۱۴۰۳
کنفرانس خبری جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، پیش از کنفرانس وزیران دارایی و رؤسای بانک های مرکزی کشورهای عضو گروه هفت در ایتالیا - ۳ خرداد ۱۴۰۳

وزیر خزانه‌داری آمریکا، می‌گوید از تهدید اسرائیل در مورد قطع ارتباط بانک‌های فلسطینی با بانک‌های اسرائیلی‌ نگران است و تأکید کرد که چنین اقدامی یک مسیر حیاتی را به روی اقتصاد فلسطینی‌ها می‌بندد.

جنت یلن روز پنجشنبه در کنفرانسی خبری پیش از برگزاری نشست وزیران گروه دارایی «گروه ۷» گفت آمریکا و شرکایش «باید هر کاری را که ممکن است» برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به فلسطینیان در غزه و کاهش خشونت‌ها و ایجاد ثبات اقتصادی در کرانه باختری انجام دهند.

او گفت این موضوع را در نشست سران هفت کشور صنعتی که در شهری تفریحی در شمال ایتالیا برگزار خواهد شد نیز مطرح خواهد کرد و افزود که انتظار دارد کشورهای دیگر هم نسبت به تأثیر چنین اقدامی بر اقتصاد کرانه باختری ابراز نگرانی کنند.

وزیر دارایی اسرائیل، گفته است که نمی‌تواند معافیتی را که در یازدهم تیرماه منقضی می‌شود تمدید کند. این معافیت به بانک‌های اسرائیلی اجازه می‌دهد تا پرداخت‌های خدمات و حقوق مرتبط با تشکیلات خودگردان فلسطین را پردازش کنند.

بزالل اسموتریچ در پستی در شبکه «ایکس» به سخنان وزیر خزانه‌داری آمریکا واکنش نشان داد و گفت نمی‌تواند معافیت را تمدید کند، چرا که فلسطینی‌ها هنوز از «تروریسم» حمایت مالی می‌کنند و بانک‌های اسرائیلی می‌توانند به دلیل نقض قوانین مالی ضد تروریسم با شکایت حقوقی روبرو شوند.

در سوی دیگر، «مرجع مالی فلسطین» (پی‌ام‌ای) در بیانیه‌ای گفته است این تصمیم به اقتصاد فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها لطمه خواهد زد.

به گفته وزیر خزانه‌داری آمریکا، کانال‌های بانکی موجود برای پردازش تراکنش‌هایی حیاتی هستند که حدود ۸ میلیارد دلار در سال واردات برق، آب، سوخت و غذا از اسرائیل را امکان‌پذیر می‌کنند و صادراتی به ارزش ۲ میلیارد دلار در سال را که معیشت فلسطینی‌ها به آن وابسته است تسهیل می‌کنند.

XS
SM
MD
LG