لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

حسن ناهید، نی‌نواز سرشناس و چهره‌ شاخص موسیقی ردیف دستگاهی ایران درگذشت


حسن ناهید
حسن ناهید

رسانه‌های داخلی ایران از درگذشت حسن ناهید نی‌نواز سرشناس ایرانی خبر دادند. او پنجشنبه ۲۷ بهمن پس از یک دوره طولانی بیماری در ۷۹ سالگی دیده از جهان فروبست.

حسن ناهید از چهره‌های شاخص موسیقی ردیف دستگاهی ایران بود که دستاوردهای ارزنده‌ای در کارنامه هنری خود داشت.

خانه موسیقی ایران جمعه ۲۸ بهمن با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأیید خبر درگذشت حسن ناهید، به گوشه‌های از زندگی پربار این استاد موسیقی ایرانی پرداخت.

حسن ناهید، متولد ۱۳۲۲ در کرمان بود و پس از فراگیری آموزش‌های لازم در عرصه نی‌نوازی، در ارکستری با همراهی هنرمندانی چون اسدالله ملک، منوچهر جهانبگلو، فرهنگ شریف، محمودی خوانساری، و هنرمندان دیگر به اجرای برنامه پرداخت.

او در همان دوران فعالیت‌هایی در ارکستر «درویش» رادیو داشت و سپس در ارکستر رودکی متشکل از ابراهیم منصوری، حبیب‌الله بدیعی، علی تجویدی، احمد عبادی، رضا ورزنده، علی اصغر بهاری، فرهاد فخرالدینی مشغول به فعالیت شد.

آقای ناهید در سال ۱۳۴۱ توسط حسین قوامی به برنامه «گل‌ها» دعوت شد و با این مجموعه رادیویی همکاری داشت. او بعدها در ارکستر فرامرز پایور به نی‌نوازی پرداخت و تجربیاتی نیز در این گروه داشت.

حسن ناهید
حسن ناهید

نوازندگی در ارکستر «گل‌ها» به رهبری روح الله خالقی، نوازندگی در ارکستر «صبا» به رهبری حسین دهلوی، نوازندگی در ارکستر گروه «پایور» به سرپرستی فرامرز پایور از جمله تجربیات گروهی این هنرمند به شمار می‌رود.

او همچنین کنسرت‌هایی در کشورهای ترکیه، بلغارستان، یوگسلاوی، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، هلند، آلمان و اتریش برگزار کرد.

انتشار آلبوم «گل و نی» شامل تک نوازی نی و دو نوازی با تمبک در دستگا نوا، شوشتری و ماهور، انتشار آلبوم «آوای نی» شامل تک نوازی در دستگاه‌های بیات ترک، بیات اصفهان، ابوعطا و مخالف سه گاه بخشی از فعالیت‌های حسن ناهید در عرصه موسیقی است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG