لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۹

اختصاصی؛ دادگاه تجدیدنظر حکم ۸ ماه حبس تعزیری برای حمیدرضا نجفی را تأیید کرد


حمیدرضا نجفی، کارآفرین و فعال مدنی در اراک. آرشیو
حمیدرضا نجفی، کارآفرین و فعال مدنی در اراک. آرشیو

دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی، حکم دادگاه بدوی مربوط به یکی از پنج پرونده حمیدرضا نجفی، فعال مدنی و کارآفرین، را از سه سال و شش ماه زندان به هشت ماه حبس تعزیری تغییر داد.

یک منبع مطلع روز سه‌شنبه ۲۳ آبان، به صدای آمریکا گفت که دادگاه تجدیدنظر با تبرئه حمیدرضا نجفی از اتهام «ترغیب مردم به جنگ و کشتار علیه یکدیگر» و تأیید اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی»، حکم سه سال و شش ماه حبس تعزیری را به هشت ماه کاهش داد.

حکم اولیه از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی اراک صادر شده بود.

به گفته این منبع مطلع، حمیدرضا نجفی علاوه بر این در پرونده‌ای دیگر در دادگاه کیفری اراک، به ۱۵ ماه زندان به اتهام «نشر اکاذیب» محکوم شده که این پرونده هنوز در مرحله تجدیدنظر است.

این منبع به صدای آمریکا گفت که این اتهامات تنها به واسطه فعالیت حمیدرضا نجفی در اینستاگرام و پست‌ها و استوری‌های انتقادی‌اش، به او نسبت داده شده است.

بنا بر مستندات موجود، «محتویات پرونده» از جمله شامل «متن پیام‌ها و مطالب قرار داده شده در بستر فضای مجازی (اینستاگرام)» ذکر شده است.

حمیدرضا نجفی که با چند پرونده در شعبه‌های مختلف دادگاه انقلاب اسلامی اراک و همچنین دادگاه کیفری مواجه شده، روز سوم آبان در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود دو پرونده جداگانه با اتهام‌های «ترغیب مردم به جنگ و کشتار بر علیه یکدیگر» و «تبلیغ علیه نظام» در شعب دوم و سوم دادگاه انقلاب اسلامی برای او در جریان بود که پس از تجمیع به شعبه دوم سپرده شد و بنا بر رأی این دادگاه، به «سه سال و شش ماه حبس» محکوم شده است.

همچنین در پرونده‌ای که در شعبه دوم ۱۱۰ دادگاه کیفری برای نجفی باز شده، او با اتهام «نشر اکاذیب» به «۱۵ ماه حبس»، و در یک پرونده دیگر نیز که در سوم دادگاه کیفری با اتهام «نشر اکاذیب» برای او در جریان است، به «۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی» محکوم شده است.

حمیدرضا نجفی به صدای آمریکا گفته بود: «متأسفانه جمهوری اسلامی از همان اول به سمت حل مسئله نبوده و رویکردش به گونه‌ای بوده که صورت مسئله را پاک کند. ما الآن صورت مسئله شده‌ایم، در صورتی که ما خودمان راه‌حل و راهکار مسئله هستیم.»

XS
SM
MD
LG