لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

همسر نیلوفر حامدی: به حکم ناعادلانه دادگاه اعتراض کردیم 


نیلوفر حامدی روزنامه‌نگار زندانی
نیلوفر حامدی روزنامه‌نگار زندانی

همسر نیلوفر حامدی خبرنگار روزنامه شرق که همزمان با کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» بازداشت شد در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که «به حکم ناعادلانه صادر شده اعتراض کردیم.» محمد حسین آجرلو اظهار امیدواری کرده است که دادگاه تجدیدنظر، «منصفانه و طبق قانون به این اعتراض رسیدگی کند.»

پرتو برهان‌پور، وکیل نیلوفر حامدی نیز شنبه بیستم آبان‌ماه در گفتگو با «شبکه شرق» گفته است که «از رای صادره برای خانم نیلوفر حامدی تجدیدنظرخواهی کردم.»

برهان‌پور در بخشی از گفت‌گوی خود تاکید کرده است که در دادنامه صادره به هیچ‌کدام از ایرادهای شکلی ما پاسخ داده نشده و حتی در رد دفاعیه وکلا، جمله‌ای هم نوشته نشده است.

به گفته او در بخشی از دادنامه اظهارات یکی از مهمانان شبکه بی‌بی‌سی به عنوان «حمایت و قرینه همکاری خانم حامدی با رسانه‌های خارجی و دولت خارجی متخاصم، در نظر گرفته شده است که سؤال ما این است که آیا اظهارات مجریان و مهمانان و به طور کلی شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور برای دستگاه قضا معتبر و مستند است؟»

احکام صادره برای نیلوفر حامدی و الهه محمدی مورد اعتراض بسیاری از نهادهای مدنی داخلی و خارجی قرار گرفته است.

در همین رابطه فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران روز سه شنبه دوم آبان، صدور حکم زندان برای این دو روزنامه نگار زندانی، از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران را ناعادلانه خواند و آنها را محکوم کرد.

دادگاه این دو روزنامه نگار را به اتهام‌های «همکاری با دولت آمریکا به عنوان کشور متخاصم با ایران»، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی» علیه جمهوری اسلامی محکوم کرد.
براساس رای دادگاه انقلاب اسلامی، نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار بازداشتی شرق، به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا به ۷ سال حبس، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور به ۵ سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به تحمل یک سال حبس محکوم شد.

در صورت تایید حکم از سوی دادگاه تجدید نظر، «مجازات اشد» یعنی ۷ سال حبس برای نیلوفر حامدی به اجرا گذاشته خواهند شد.

دولت آمریکا بارها هر گونه ارتباط و همکاری با نیلوفر حامدی را تکذیب کرده و صدور چنین احکامی را تلاش جمهوری اسلامی برای سرکوب آزادی بیان توصیف کرده است.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران جمهوری اسلامی ایران را به عنوان «بدترین زندان روزنامه‌نگاران جهان» در سال ۲۰۲۲ معرفی کرده است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، چندی پیش در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا اتهامات وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه مبنی بر دوره‌ دیدن دو روزنامه‌نگار در آمریکا را از اساس رد کرد.

XS
SM
MD
LG