لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۳

حماس هویت ضارب «مازن فقهاء» را معرفی کرد:‌ عضو سابق حماس و عضو القاعده


اعضای گردان های عزالدین قسام، شاخه نظامی گروه فلسطینی حماس - آرشیو
اعضای گردان های عزالدین قسام، شاخه نظامی گروه فلسطینی حماس - آرشیو

دو ماه بعد از قتل یکی از رهبران حماس، این گروه هویت ضارب او را اعلام کرد. برخلاف ادعای قبلی این گروه که اسرائیل را عامل قتل «مازن فقهاء» می دانستند،‌ مقام های حماس اعلام کردند یک عضو سابق این گروه که به القاعده پیوسته بود، این عضو ارشد حماس را به قتل رساند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عضویت ضارب در حماس موجب شگفتی و نگرانی مقام های آن گروه شبه نظامی شده است؛ گروهی که از سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را در دست داشته و ادعای ترمیم اتحاد فلسطینی‌ها را دارد.

حماس می گوید قاتل یکی از فرمانده های ارشد این گروه را که به ترور او اعتراف کرده، دستگیر کرده است.

مازن فقهاء، فرمانده ۳۸ ساله حماس، روز چهارم فروردین ماه سال جاری در حالی که در خودروی خود در نزدیکی منزلش در نوار غزه بود، هدف دو گلوله قرار گرفت و کشته شد. مقام‌های حماس پیشتر اسرائیل را متهم به قتل او کرده بودند.

در حالی حماس اسرائیل را پشت ترور مازن فقهاء معرفی کرده بود که اندکی پس از اعلام خبر کشته شدن او، آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل ترور این فرمانده بلندپایه حماس را به جنگ قدرت در درون این گروه فلسطینی نسبت داد.

حماس همچنین از دستگیری ۴۵ نفر که مظنون به همدستی با اسرائیل هستند – از جمله سه نفر که گفته می‌شود در ترور فقهاء شرکت داشتند – خبر داده، که به گفته آسوشیتدپرس گسترده ترین دستگیری‌ها در ۱۰ سال اخیر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG