لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

رهبر حماس: قاتل فرمانده ارشد حماس در دست فلسطینی هاست


اسماعیل هنیه، رهبر جدید حماس، در کنار همسر فرمانده ترور شده
اسماعیل هنیه، رهبر جدید حماس، در کنار همسر فرمانده ترور شده

حماس می گوید قاتل یکی از فرمانده های ارشد این گروه را که به ترور او اعتراف کرده، دستگیر کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه اسلامی حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد خبر داد که ضارب «مازن فقهاء»، از فرمانده های ارشد این گروه، را دستگیر کرده است. حماس افزود قاتل این فرمانده، دستور ترور را از اسرائیل دریافت کرده است.

مازن فقهاء، ۳۸ ساله و از فرماندهان ارشد حماس، چهارم فروردین ماه امسال در خودروی خود در نزدیکی منزلش در نوار غزه به ضرب دو گلوله، یکی به سر و دیگری به سینه، جانش را از دست داد.

اسماعیل هنیه، رهبر جدید حماس در حالی که در کنار بیوه مازن فقهاء ایستاده بود خطاب به فلسطینی ها گفت «کسی که به دستور نیروهای امنیتی اسرائیل این جنایت را مرتکب شده هم اکنون در دست خدمات امنیتی فلسطینی قرار داد.»

آقای هنیه بدون اعلام نام ضارب خطاب به خبرنگاران گفت ضارب به کشتن این فرمانده حماس اعتراف کرده است.

در حالی حماس اسرائیل را پشت این ترور معرفی کرده که اندکی پس از اعلام خبر ترور این فرمانده حماس، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، در مصاحبه با یک روزنامه اسرائیلی، ترور این فرمانده را به نزاع قدرت در داخل حماس نسبت داد.

اسرائیل در سال ۲۰۰۳ مازن فقهاء را به جرم طراحی چندین حمله علیه اسرائیل به ۹ بار حبس ابد محکوم کرد، اما او در سال ۲۰۱۱ و در روند مبادله زندانی میان اسرائیل و فلسطینی ها از زندان آزاد شد.

رسانه های اسرائیل می گویند «فقهاء: پس از آزادی از زندان به نوار غزه رفته و همچنان به طراحی حملات در کرانه غربی ادامه داده بود.

به گزارش رویترز، سازمان اطلاعات و امنیت داخلی موسوم به «شاباک» که مسؤل اجرای عملیات های مخفی و خنثی سازی فعالیت‌های تروریستی است، هنوز به اظهارات اسماعیل هنیه درباره ضارب مازن فقهاء واکنشی نشان نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG