لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

پرزیدنت ترامپ در دیدار با محمود عباس: امیدوارم بزودی صلح خاورمیانه برقرار شود


رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ابراز امیدواری کرد که بزودی صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها برقرار شود.

اولین دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت در کاخ سفید برگزار شد. در این دیدار، پرزیدنت ترامپ گفت: یکی از نگرانی های ما در خاورمیانه حضور داعش است و ما باید با کمک هم علیه آن تروریست ها مبارزه کنیم.

آقای ترامپ در حضور محمود عباس گفت من از همکاری اطلاعاتی بین شما و اسرائیل خشنود هستم و این باید ادامه یابد.

رئیس جمهوری آمریکا به محمود عباس افزود: انتظار داریم یک صدا از فلسطین متحد شنیده بشود که خشونت و تنفر را نفی کند.

عباس: آزادی و کرامت می خواهیم

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در این کنفرانس خبری ابراز امیدواری کرد که صلح خاورمیانه به زودی امکانپذیر باشد.

محمود عباس به پرزیدنت ترامپ گفت: داعش گروهی است که به مذهب اسلام ما هیچ ربطی ندارد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در بخش دیگری از سخنانش گفت من مطمئن هستم که صلح بالاخره برقرار می شود و باید مسئله آوارگان و زندانیان حل شود

آقای عباس همچنین گفت اسرائیل باید به اشغال سرزمین های ما پایان دهد. ما آزادی و کرامت می خواهیم.

دیدار پشت درهای بسته

آقای ترامپ و عباس هیچ اشاره ای به جزئیات مذاکره روز چهارشنبه نکردند. این دیدار در چارچوب احیای فرآیند مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان که از وعده های انتخاباتی پرزیدنت ترامپ بود، صورت گرفت.

پیشتر رویترز نوشت مساله مناقشه برانگیز انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم از دیگر موضوعات بحث خواهد بود.

مذاکرات بین تل آویو و تشکیلات خودگردان فلسطینی از سال ۲۰۱۴ یعنی در زمان پرزیدنت باراک اوباما به علت کوتاه نیامدن دو طرف از مواضع خود متوقف شد.

اسرائیل تمامی شهر اورشلیم را پایتخت ابدی کشور می داند، حال آنکه فلسطینی ها اصرار دارند که بخش شرقی این شهر، پایتخت کشور آینده شان باشد.

تغییر موضع حماس

دیدار آقای ترامپ و عباس بعد از تغییر سیاست جدید گروه اسلامگرا و فلسطینی حماس صورت می گیرد. این گروه در اقدامی بی سابقه از زمان پیدایش این گروه، متنی از سیاست های جدید خود منتشر کرد که براساس آن، به برقراری یک دولت موقت فلسطینی در چارچوب مرزهای تعیین شده در سال ۱۹۶۷ تمایل نشان داده است.

حماس در متن سندی که روز دوشنبه منتشر شد گفت که نیت آن مبارزه با یهودیان نیست بلکه مقاومت در مقابل عوامل «متخاصم و اشغالگر صهیونیستی» است.

حماس در نخستین منشور این سازمان که در سال ۱۹۸۸ منتشر شده بود، لحنی ضد یهودی اتخاذ کرده بود که از سوی بسیاری در جامعه بین المللی محکوم شده بود. اما فوزی برهوم، سخنگوی حماس در مورد منشور جدید این سازمان می گوید «این سند به ما فرصتی می دهد تا با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنیم.»

هر چند کاخ سفید می گوید که بجای راه حل یک یا دو کشوری، به دنبال توافق هر دو گروه است، اما رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در اسفندماه از جامعه بین المللی خواست تا از راه حل دو کشوری برای حل بحران میان اسرائیل و فلسطینی ها حمایت کنند.

قرار است بعد از ملاقات روز چهارشنبه ترامپ و عباس، حدود ۲۰ روز دیگر، آقای ترامپ به اسرائیل سفر کند.

فیلم کامل کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ و محمود عباس به نقل از فیس بوک صدای آمریکا

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG