لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

تشییع جنازه جانباختگان حمله به رژه در اهواز؛ مقامات امنیتی و نظامی از شناسایی عوامل حمله خبر دادند


مراسم تشییع و خاکسپاری کشته شدگان حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در اهواز، با حضور برخی از مقام‌های دولتی، نظامی و جمعی از شهروندان در این شهر برگزار شد.

خبرگزاری های داخلی ایران ضمن گزارش تشییع جنازه ۲۴ جانباخته این حادثه، روز دوشنبه دوم مهر به نقل از وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی از شناسایی عوامل این حمله خبر دادند. محمود علوی که در مراسم تشییع جنازه شرکت کرده بود با بیان اینکه همه مهاجمان شرکت کننده در این حمله کشته شده اند، گفت که بخش عمده‌ای از اعضای تیم این حمله دستگیر شده‌اند.

همزمان، سرتیپ نوذر نعمتی، جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز در حاشیه صبحگاه مشترک ارتش از شناسایی «همه عوامل دیگر این حادثه» خبر داد. جزئیات بیشتری از این افراد اعلام نشده است.

در پی حمله چهار فرد مسلح به مراسم رژه نیروی مسلح در اهواز که منجر به کشته شدن ۲۴ نفر و زخمی شدن ۶۰ نفر شد، گروه مخالف جمهوری اسلامی به نام الاهوازیه و گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، هردو مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

با این حال، در حالیکه رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی بر نقش داشتن گروه جدایی طلب الاهوازیه یا «مقاومت ملی الاحواز» در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز تاکید داشتند، روز یکشنبه سایت خبری وابسته داعش ویدویی منتشر کرد و مدعی شد که مربوط به حمله کنندگان به اهواز است.

در ویدئو که سایت اعماق وابسته به داعش منتشر کرد، سه نفر با لباس نظامی داخل یک خودرو حضور دارند که دو نفر از آنها به عربی صحبت می‌کنند و یک نفر به فارسی با لهجه سخن می‌گوید. در این ویدئو، اگر چه به حمله اهواز اشاره نمی‌شود اما یکی از این افراد از حمله به نیروهای سپاه خبر می‌دهد. داعش با انتشار این ویدئو، حمله کنندگان را وابسته به خود معرفی می کند، اما هیچیک از آنها در این ویدئو سخنی از عضویت در داعش نمی‌گویند.

از سوی دیگر، تصاویر افراد حاضر در ویدئو با تصاویری که رسانه های سپاه از مهاجمان پس از کشته شدن آنها منتشر کردند، شباهت بسیاری دارد. روز شنبه ساعتی بعد از حمله به رژه در اهواز کانال های تلگرامی سپاه از جمله سپاه قدس، عکسی از دو نفر کشته شده منتشر کرد و نوشت آنها دو نفر از چهار عامل حمله روز شنبه در اهواز بوده اند.

در دو روز گذشته رسانه های جمهوری اسلامی بارها تاکید کردند که افراد مسلح از گروه های جدایی طلب هستند.

از سوی دیگر، در حالیکه هنوز هویت و وابستگی حمله کنندگان مشخص نشده بود، آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، حسن روحانی رئیس جمهوری، حمله کنندگان را وابسته به آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن دانست.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، در گفت و گو با شبکه خبری سی ان ان سخنان حسن روحانی را رد کرد و گفت رهبران جمهوری اسلامی باید بیشتر به اوضاع داخل کشورشان توجه کنند.

او این ادعای حسن روحانی را لفاظی خواند و گفت که روحانی با اعتراضات مردم روبروست، پول کشور خرج نیروهای مسلح می‌شود، و او مدتهاست مردم را سرکوب می‌کند و باید نگاهی به داخل بیاندازد و ببیند مشکل کجاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG