لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

واکنش آمریکا به حمله اهواز؛ در کنار مردم ایران می ایستیم، رژیم به فکر امنیت مردم داخل کشور باشد


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با ابراز همراهی با مردم ایران، در واکنش به حمله روز شنبه در ایران گفت، ایالات متحده هرگونه اقدام تروریستی را محکوم می کند.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده شنبه غروب ۳۱ شهریور به وقت واشنگتن (بامداد یکشنبه اول مهر) گفت آمریکا در جریان حمله افراد مسلح به رژه در اهواز قرار دارد. ما با مردم ایران در مقابل آزار های تروریسم اسلامی تندرو ایستاده ایم و همدردی خود را با آنها در این موقعیت دردناک ابراز می کنیم.

وی افزود: ایالات متحده هرگونه اقدام تروریستی و از دست رفتن بی گناهان را محکوم می‌کند.

پیش از این، شورای امنیت ملی کاخ سفید نخستین مقام ایالات متحده بود که عصر روز شنبه با صدور بیانیه ای به حمله به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز واکنش نشان داد.

گرت مارکیز سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه خود گفت: ایالات متحده در کنار مردم ایران می‌ایستد و از رژیم تهران می خواهد که بر حفظ امنیت مردمش در داخل کشور تمرکز کند.

ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از گروه های تروریستی و بی‌ثبات‌سازی در خاورمیانه متهم می کند.

روز شنبه ۳۱ شهریور، در هنگام رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز در خوزستان، چهار فرد مسلح، به این مراسم حمله کردند که دست کم ۲۵ نفر را کشتند و دهها نفر زخمی شدند.

مقامات امنیتی خوزستان، ابتدا حمله را به یک گروه جدایی طلب نسبت دادند اما سخنگوی «گروه الاحواز» از اظهارنظر مستقیم در این باره خودداری کرد.

​همزمان سایت اعماق که خبرهای گروه دولت اسلامی، داعش را پوشش می دهد، ادعا کرد حمله روز شنبه کار اعضای این گروه است.

آخرین بار حمله ای در این حد تلفات، خرداد دو سال پیش روی داد که حمله به داعش منتسب شد. در آن حمله ۱۷ نفر کشته و بیش از سی نفر زخمی شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG