لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۵

عفو بین‌الملل: ایران وضعیت صدها بازداشتی در خوزستان را روشن کند


در هفته‌های اخیر بیش از ۶۰۰ نفر به اتهام ارتباط با حمله اهواز بازداشت شده‌اند
در هفته‌های اخیر بیش از ۶۰۰ نفر به اتهام ارتباط با حمله اهواز بازداشت شده‌اند

سازمان عفو بین‌الملل از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست وضعیت صدها تن از شهروندان استان خوزستان را که در نزدیک به دو ماه اخیر بازداشت شده‌اند، مشخص کند.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) صادر کرد، نوشت برخی «فعالان عرب اهوازی» در خارج از ایران به این سازمان خبر داده‌اند ۲۲ تن در روزهای اخیر در ایران اعدام شده‌اند.

این سازمان از مقام‌های ایران خواسته است ضمن اعلام محل بازداشت افرادی که دستگیر شده‌‌اند، به آن‌ها اجازه دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده‌ها داده شود.

طی روزهای گذشته اخباری درباره اعدام ۲۲ تن از بازداشت‌شدگان پس از حمله تروریستی به اهواز از سوی نهادها و فعالان حقوق‌بشری منتشر شده بود. به گفته آنها، این اعدام‌ها بدون اطلاع به خانواده‌های این افراد صورت گرفته و جنازه اعدام‌شدگان نیز به خانواده‌ها تحویل داده نشده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی این خبر را تکذیب و اعلام کردند کسی اعدام نشده است، اما عفو بین‌الملل در بیانیه خود نوشت که احمد حیدری از جمله افرادی است که پس از حمله اهواز بازداشت شد و اداره اطلاعات پس از احضار خانواده، به آن‌ها اعلام کرده‌اند که او روز ۱۷ آبان اعدام شده است. به نوشته عفو بین‌الملل، «مقام‌های وزارت اطلاعات همچنین به خانواده آقای حیدری گفته‌اند که جنازه‌ای به آنها تحویل داده نمی‌شود و خانواده حق برگزاری مراسم سوگواری ندارد».

پیش از این غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و عباس حسینی‌پویا دادستان اهواز، گفته بودند که کسی از افراد بازداشت شده، اعدام نشده است به گفته آن‌ها پرونده این افراد هنوز در مرحله رسیدگی است و حکمی از سوی دادگاه صادر نشده است.

در روز ۳۱ شهریور افراد مسلح به رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز حمله‌ کردند که در جریان آن ۲۵ تن کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. افراد غیرنظامی و کودکان نیز در میان کشته‌شدگان بودند.

مسئولیت این حمله را ابتدا گروه «الاحوازیه» به عهده گرفت، اما کمی بعدتر گروه دولت اسلامی (داعش) با انتشار ویدئویی اعلام کرد مهاجمان از اعضای این گروه بودند.

وزارت اطلاعات دوم مهرماه اعلام کرد ۲۲ تن را که در این حمله دست داشته‌اند، در یک خانه تیمی بازداشت کرده است. بر اساس بیانیه این وزارتخانه، در این خانه تیمی «مواد منفجره، وسایل نظامی و امکانات ارتباطی» کشف شده است.

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق‌بشری، از زمان رخ دادن حمله در شهر اهواز تعدادی از فعالان مدنی، فرهنگی و سیاسی در خوزستان بازداشت شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۱ آبان منتشر کرد، خبر داد در هفته‌های اخیر «بیش از ۶۰۰ تن در خوزستان بازداشت شده‌اند و مشخصات نزدیک به ۱۸۰ نفر از افراد بازداشت شده» در اختیار این سازمان قرار گرفته است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG