لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

پخش اتهاماتی علیه سوئد از شبکه دولتی ایران در گزارش «اعترافات» حبیب اسیود


ایران آقای اسیود را «طراح عملیات» مرگبار رژه نظامی اهواز می داند. آرشیو
ایران آقای اسیود را «طراح عملیات» مرگبار رژه نظامی اهواز می داند. آرشیو

شبکه تلویزیونی مستند، وابسته به تلویزیون دولتی ایران، با پخش یک فیلم که حاوی اعترافات حبیب اسیود است اتهامات مختلفی علیه سوئد، دانمارک و آمریکا مطرح کرد.

حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود، رهبر پیشین «حرکت النضال» است که آبان سال گذشته از خاک ترکیه ربوده و به ایران منتقل شد.

مقامات جمهری اسلامی ایران آقای اسیود را «سرکرده گروهک تروریستی الاحوازیه» و «طراح عملیات» مرگبار در رژه نظامی سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق که سال ۹۷ در اهواز برگزار شد معرفی می کنند.

ایران می گوید در حمله به این رژه تعدادی از حاضران از جمله چند نیروی سپاه پاسداران کشته شدند.

در بخشی از فیلم «صلح فقط برای من» که تلویزیون دولتی ایران پخش کرد حبیب اسیود می گوید دولت های اروپایی از جمله دانمارک و سوئد از «فعالیت های نظامی او» به عنوان «یک تجزیه طلب» که علیه جمهوری اسلامی فعالیت کرده آگاه بوده اند و «ارتباط مستقیم با آمریکا دارند.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، تلویزیون ایران سال گذشته هم «ویدئویی کوتاه از اعترافات او» پخش کرده بود.

تلویزیون دولتی ایران در چهار دهه گذشته بارها اعترافات مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی را پخش کرده است. اعتراف کنندگان، پس از آزادی در موارد مختلفی فاش کرده‌اند که اعترافات‌ آنها تحت شکنجه گرفته شده است.

پخش این برنامه که در آن سوئد ظاهرا هدف برنامه است، در شرایطی انجام می‌گیرد که حمید نوری، مقام سابق قضایی ایران که به دست داشتن در اعدام‌های گسترده دهه ۱۳۶۰ متهم است، در دادگاهی در استکهلم محاکمه می‌شود.

روز چهارشنبه همچنین گزارش شد که دادگاه انقلاب در تهران دو سوئدی را به اتهام قاچاق مواد مخدر محاکمه می‌کند.

XS
SM
MD
LG