لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

زیربنای بازسازی اقتصادی چین استوار نیست


Acrane in front of the sun as a sandstorm engulfs Kuwait City.
Acrane in front of the sun as a sandstorm engulfs Kuwait City.

نخست وزیر چین هشدار داد که اقتصاد چین موقعیتی سخت قرار گرفته، و برای بازسازی آن مراحل دشواری در پیش روست.

لی کچیانگ، نخست وزیر چین می گوید بازسازی اقتصاد چین هنوز بر پایه استوار و محکمی قرار نگرفته است. او هشدار داد که که محرکهای اقتصادی کمکی به حل مشکلات عمیق دومین اقتصاد بزرگ جهان نخواهد کرد.

نخست وزیر چین در سخنانی که در مجمع جهانی اقتصاد در شهر بندری دالیان چین ایراد کرد گفت «با در نظر گرفتن عوامل نامعلوم و غیر مطمئن موجود، زیربنای بازسازی اقتصادی چین هنوز محکم نیست.» او هشدار داد که اقتصاد چین در موقعیتی سخت قرار گرفته، و برای بازسازی آن مراحل دشواری در پیش روست. نخست وزیر چین گفت که پکن برای ثبات رشد اقتصادی کشور گامهایی اساسی برداشته، و قادر است در پایان سال جاری به هدفهای اقتصادی خود دست یابد. او متعهد شد که روابط پکن را با شرکتهای خارجی بهبود بخشد، و تأکید کرد که با شرکتهای بین المللی و چند ملیتی، همانند شرکتهای دولتی چین رفتار خواهد شد.

سیاستگذاران چین گفته اند که اقتصاد چین رشدی معادل ۷.۵ درصد خواهد داشت، و تلاش خواهند که برای سالهای آینده نیز چنین رشدی را تضمین کنند.

آقای لی گفت رهبران حزب کمونیست چین خود را برای اجلاس ماه نوامبر آماده می کنند تا طرح استراتژیک خود را برای رشد درازمدت و با ثبات اقتصادی چین ارائه دهند. او گفت طرح های استراتژیک اقتصادی اصلاحاتی اساسی در سیستم مالی کشور ایجاد خواهد کرد. آقای لی گفت: «بخش مهمی از اصلاحات سیستم اقتصادی به اصلاحات در سیستم مالی مربوط می شود.»

نخست وزیر چین گفت در اجلاس ماه نوامبر ما باید تدابیری اتخاذ کنیم که ثمرات اصلاحات و رشد اقتصادی کشور شامل اکثریت مردم شود.

نخست وزیر چین پس از ایراد سخنرانی، در نشست سوال و جواب مجمع جهانی اقتصاد گفت:« پیچیدگی و سیستماتیک بودن مسائل موجود نشانگر این واقعیت است که اصلاحات ساختاری چین با مشکلات عمیق تر و سخت تری روبروست.»
نخست وزیر چین گفت که پکن در نظر دارد اصلاحاتی در مورد نرخ بهره و نرخ مبادلات ارزی، به ویژه شناور ساختن و بین المللی کردن «یوآن» (واحد پول چین) به عمل آورد.

رشد اقتصادی چین در سه ماهه دوم امسال در پائین ترین سطح خود در ۲۰ سال گذشته بود. این امر بسیاری از تحلیلگران را بر آن داشت که بگویند که دومین اقتصاد جهان در حال سقوط است. نخست وزیر چین به منظور رفع چنین نگرانیهایی گفت با وجود مشکلات و جو اقتصادی پیچیده، اقتصاد چین بسیار توانمند است و در سال جاری رشدی معادل ۷.۵ درصد خواهد داشت.

وی گفت رشد اقتصادی چین از سطح بالا (رشد اقتصادی ۱۰ درصدی) به سطحی متوسط ( رشد اقتصادی بین ۵ تا ۸ درصدی) نزول کرده است، ولی هنوز در مقایسه با اقتصاد سایر کشورهای جهان از نرخ رشد بسیار بالایی برخوردار است.
لی گفت ما مصمم هستیم تا نیاز و مصرف داخلی را گسترش داده، و در عین حال کارآمدی ساختار سرمایه گذاری را توسعه دهیم.

در مورد بدهی دولتهای محلی، که در سال گذشته بالغ بر ۱ تریلیون و ۶۰۰ میلیارد دلار یا حدود یک چهارم ارزش حجم تولید داخلی ناخالص چین برآورد شد، آقای لی ضمن ابراز نگرانی گفت ما در نظر داریم که به تدریج با آن مقابله کرده و آن را کاهش دهیم. ولی وی خاطر نشان ساخت که بدهی دولتها محلی بی خطر و قابل کنترل است.

گزارشها و آمارهای دولتی اخیر چین نشان می دهد که رشد تولیدات صنعتی، مالی و اعتباری و تجارت خارجی چین، یعنی ارزش حجم صادرات و واردات چین در ماه اوت بیش از انتظار کارشناسان اقتصادی بوده است.

این امر نشان می دهد که رهبران، حتی در ازای خطرات مالی، مصمم هستند تا به هدفهای اقتصادی خود دست بافته، و رشد اقتصاد کشور در سال جاری را همچنان در سطح ۷.۵ درصد نگهدارند. در همی راستا، پکن با استفاده از تدابیری مانند کاهش مالیاتها و و سرمایه گذاری در راه آهن تلاش می کند تا از کاهش رشد اقتصادی چین جلوگیری کند.

تحلیل گران «یو-بی-اس» و «دویچه بانک»، و «ستی گروپ»، در پی انتشار گزارش های مثبت اقتصادی این هفته و هفته گذشته، برآورد خود در مورد رشد اقتصادی چین را بالا بردند و پیش بینی کرده اند که رشد اقتصادی چین در سال جاری حدود ۷.۵ درصد خواهد بود.
XS
SM
MD
LG