لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۶

ایجاد بازار آزاد در شانگهای چین


نقشه منطقه تجارت آزاد شانگهای
نقشه منطقه تجارت آزاد شانگهای
چین پس از مدتها سرانجام در راستای اصلاحات تجاری و گشودن بازارهای خود روز یکشنبه در یک طرح آزمایشی در مرکز تجاری شهر شانگهای، ناحیه ای را بعنوان منطقه تجارت آزاد اعلام کرد.

گائو هوچنگ، وزیر بازرگانی چین، دومین اقتصادی بزرگ جهان، روز یکشنبه در مراسم گشایش منطقه تجارت آزاد، که در مرکز تجاری شانگهای، در ناحیه ای به وسعت ۲۹ کیلو متر مربع احداث شده، شرکت کرد.

پکن منطقه تجارت آزاد شانگهای را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت تا توانائی چین را در تغییرات و اصلاحات ساختاری برای مقابله با کاهش رشد اقتصادی کشور ارزیابی و بمورد آزمایش گذارد.

وزیر بازرگانی چین طی صدور بیانیه ای ایجاد منطقه تجارت آزاد شانگهای را اقدامی مهم در جهت استراتژی بازکردن بازارهای این کشور و هماهنگی با روند اقتصاد و تجارت جهانی عنوان کرد.

بر اساس بیانیه روز جمعه کابینه دولت، در منطقه تجارت آزاد شانگهای دولت همچنین اجازه داده است که ارزش برابری یوآن، واحد پول چین، بطور شناور، و بر اساس ارزهای عمده تعیین و نرخ بهره ها، که از سوی تحلیل گران بعنوان یک اصلاح عمده اقتصادی در نظر گرفت شده، بطور آزمایشی بر اساس نرخ بازار آزاد در این منطقه بمورد اجرا گذاشته شود.

در داخل منطقه تجارت آزاد شانگهای بسیاری از موانع و محدودیت ها بر سر راه سرمایه گذاری برداشته شده، و از کنترل بر روی ۱۸ نوع خدمات، از خدمات مالی و ترابری گرفته تا خدمات فرهنگی کاسته شده است.

به گفته روزنامه بامدادی اورینتال مورنینگ، انتظار میرود چند شرکت مالی بزرگ آمریکا، از جمله سیتی بانک و چهار بانک عمده دولتی چین، شعباتی در این منطقه باز خواهند کرد. و شرکتهای بین المللی، از جمله مایکرو سافت، و پورش در پروژه های سرمایه گذاری این منطقه شرکت دارند.

معاون اتاق بازرگانی اروپا در چین گفت که ایجاد منطقه تجارت آزاد شانگهای نشان میدهد که دولت چین آماده است تا اصلاحات اقتصادی و مالی در این کشور بعمل آورد، ولی ایجاد این مرکز به تنهائی قادر نخواهد بود تا نحوه انجام دادوستد در چین را تغییر دهد.

اقتصاد چین در سال گذشته رشدی معادل ۷ و ۷ دهم درصد داشت که پائین تری سطح رشد اقتصادی این کشور در سیزده سال گذشته بود. رشد اقتصادی چین در سه ماهه اول سال جاری نیز ثابت ماند ولی در سه ماهه دوم به ۷ و نیم درصد کاهش یافت.
XS
SM
MD
LG