لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۱

افزایش تقاضا در بازار آمریکا به سود چین است


همزمان با انتشار خبرهای اقتصادی مثبت از آمریکا، ارزش حجم صادرات چین در ماه اوت نسبت به ماه مشابه در سال گذشته ۷ و دو دهم درصد بالا رفت.

اقتصاد چین، به ویژه تجارت خارجی و بخش صنعتی این کشور، در ماه گذشته جهشی فوق العاده داشت، که عمدتاً ناشی از رشد تقاضا در بازارهای جهانی برای کالاهای چینی بود.

همزمان با انتشار خبرهای اقتصادی مثبت از آمریکا و برون رفت اقتصاد کشورهای حوزه یورو از رکود، ارزش حجم صادرات چین در ماه اوت نسبت به ماه مشابه در سال گذشته ۷ و دو دهم درصد رشد داشت.

ارزش حجم صادرات چین در ماه میلادی گذشته ۲ و یک دهم درصد نسبت به رشد منفی ۳ و یک دهم درصد، و نسبت به رشد منفی سه و یک دهم درصدی در ماه ژوئن ۱۰ و سه دهم درصد افزایش نشان میدهد. واردات چین نیز در ماه اوت نسبت به ماه مشابه در سال گذشته ۷ دهم درصد رشد داشت، که نسبت به رشد منفی ۱۰ و نه دهم درصدی در ماه ژوئیه نزدیک به ۱۸ درصد افزایش نشان میدهد.

در کل، رشد صادارتی چین نشان میدهد که اقتصاد این کشور از بهبود و تقویت بازار تقاضای آمریکا، اتحادیه اروپا، و کشورهای عضو مجمع منطقه ای اتحاديه کشورهای جنوب شرق آسيا، موسوم به آسه آن، و سایر بازارهای عمده وارد کننده اجناس چینی جهان نفع میبرد.

استیفن گرین، از بانک استاندارد چارترد، میگوید که بازسازی اقتصاد چین آنچنان توانمند نیست، ولی بخوبی نشان میدهد که اقتصاد این کشور دیگر در سرازیری قرار ندارد و رو به بهبودیست.

ارقام مثبت تجارت خارجی چین زمانی منتشر میشود، که افزایش دستمزدها و بالا رفتن قیمت برابری یوآن، واحد پولی این کشور، و اقدام اخیر چین در کاهش ارائه وام چالش عمده ای برای قدرت رقابتی چین در بازارهای جهانی، به ویژه در برابر ویتنام و بنگلادش، و توسعه سرمایه گذاریهای خارجی ایجاد کرده است.

ولی با این وجود گزارش های مثبت اقتصادی در دو ماه گذشته امید به رشد سریع تر اقتصادی این کشور را بالا برده، که در حال حاضر ۷ و نیم درصد است. از سوی دیگر، خبرها مثبت اقتصادی اخیر از احتمال استفاده از محرکهای اقتصادی جدید و یا تزریق پول در اقتصاد این کشور بشدت کاسته است.

اداره کل گمرکات چین، در بیانیه ای که روز یکشنبه منتشر ساخت میگوید که ارزش اضافی صادرات نسبت به واردات چین ۸ و ۴ دهم درصد توسعه یافته، یعنی از ۱۷ میلارد و ۸۰۰ میلیون دلار در ماه ژوئیه به ۲۸ میلیارد و ۵۲۹ میلیون دلار در ماه اوت رسیده، که بالاتری سطح مازاد تجارت خارجی در سال جاریست.

لیو لیگ انگ، اقتصاددان شرکت موسسه مالی «ای ان زی»، میگوید توسعه صادرات، و مازاد تجارت خارجی چین باعث خواه شد که کشورهای صنعتی پیشرفته، به ویژه آمریکا، بار دیگر دولت چین را تحت فشار قراد دهند، تا ارزش برابری واحد پولی خود را افزایش و آنرا در برای سایر ارزهای عمده شناور سازد.

ما شیائو پینگ، اقتصاددان «اچ اس بی سی»، میگوید در ماه گذشته میزان تقاضا برای اجناس چینی از آنچه انتظار میرفت بهتر بود. او با اشاره به بهبود بازار اشتغال و مصرف در آمریکا، میافزاید که در ماه های آینده ما شاهد رشد بیشتر صادرات چین خواهیم بود.

برخی از تحلیل گران در مورد بقای رشد صادرات، افزایش سرمایه گذاریهای خارجی در چین، و رشد تقاضا در بازارهای جهانی ابراز تردید کرده اند.
XS
SM
MD
LG