لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

امیدواری به نقش چین در تثبیت اقتصاد جهان


کريستين لاگارد، رئيس صندوق بين المللی پول می گويد، در حال حاضر با توجه به وضعيت موجود در آمريکا، اميدوار است چين بتواند به تثبيت اقتصاد جهانی کمک کند. خانم لاگارد گفت: «چون در حال حاضر از لحاظ اقتصادی بعد از آمريکا، چین قدرتمند ترين اقتصاد جهان است. چين در حال توسعۀ بخش های اعتبار بانکی و غير بانکی اش است و اخيراً پیشرفت قابل ملاحظه ای در جهت توسعه اعتبار مسکن و دواير دولتی داشته است.»

خانم لاگارد روز شنبه گفت وضعيت سياسی موجود در بزرگترين اقتصاد جهانی-آمريکا- دورنمای رشد اقتصادی جهان را پيچيده کرده است.
اگر سقف بدهی های آمريکا کاهش پيدا نکند، هم اقتصاد آمريکا و هم اقتصاد جهانی به شدت ضربه می خورد.

در عين حال، جيم يونگ کيم، رئيس بانک جهانی با توجه به بن بست جاری در کنگره آمريکا و به پایان نرسيدن رهبران دو حزب سياسی مجلس سنا در مورد افزايش سقف بدهی های کشور، آنهم در شرايطی که تنها سه روز به پايان مهلت آن باقی مانده، هشدار داده که اقتصاد آمريکا تا ورشکستگی دو قدم بيشتر فاصله ندارد.

رئيس کميته مالی صندوق بين المللی پول نيز هشدار داده است که دولت آمريکا بايد در فکر چاره ای فوری باشد. وی می گويد ناتوانی آمريکا در بازپرداخت بدهی هايش تأثيری به غايت منفی بر روند اقتصاد جهانی خواهد داشت.

اگر دولت آمريکا موفق نشود تا روز پنجشنبه ۲۵ مهر توافق جمهوريخواهان را در بالا بردن سقف بدهی های کشور به دست آورد، برای بازپرداخت بدهی هايش به وام دهندگان بين المللی و اداره امور کشور با مشکلا ت شديدی رو به رو خواهد بود.

مذاکرات رهبران دو حزب در سنا پس از آن صورت می گیرد که جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان پيشنهاد دادند برای ادامه مذاکرات مهلت افزايش سقف بدهی های کشور ۶ هفته تمديد شود، اما اين پيشنهاد از سوی رئيس جمهوری آمريکا رد شد.
XS
SM
MD
LG