لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

یک مقام سازمان ملل: روسیه باعث افزایش قیمت موادغذایی در جهان شده است


فولکر ترک، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد.
فولکر ترک، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد.

فولکر ترک، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت که خروج روسیه از توافق غلات دریای سیاه و حملات مسکو به تاسیسات غلات اوکراین، قیمت مواد غذایی را در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به «بالاترین سطح» رسانده است.

او در سخنرانی خود در جلسه شورای حقوق بشر در ژنو گفت که افزایش قیمت‌ها «حق غذا را برای بسیاری از مردم خارج از دسترس کرده است.»

وی به طور خاص به وضعیت سومالی اشاره کرد و گفت که این کشور مدت‌هاست به گندم اوکراین و روسیه وابسته است و شکست توافق غلات به این کشور آسیب رسانده است.

توافق غلات دریای سیاه اجازه داد غلات اوکراینی از طریق دریای سیاه صادر شود. روسیه در ماه ژوئیه از این قرارداد خارج شد و شکایت کرد که توافق موازی برای رفع موانع صادرات مواد غذایی و کود روسیه رعایت نشده است.

ارتش اوکراین روز دوشنبه گفت که نیروهای اوکراینی کنترل چندین سکوی حفاری گاز و نفت دریایی در نزدیکی کریمه را دوباره به دست گرفتند.

در پیام تلگرام ارتش اوکراین آمده است که در این عملیات نیروهای ویژه اوکراینی سوار بر قایق‌های خود به یک جت جنگنده روسی سوخو آسیب رسانده و مهمات هلیکوپتر و تجهیزات راداری در این سکوها را تصرف کرده‌اند.

اوکراین می‌گوید که روسیه از سال ۲۰۱۵ این سکوها را اشغال کرده و از آنها برای اهداف نظامی استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG