لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

در پی حملات پهپادی روسیه به شهر بندری اودسا سه تن زخمی شدند


بندر اودسا در اوکراین
بندر اودسا در اوکراین

یک مقام نظامی در منطقه دریای سیاه اوکراین، بامداد دوشنبه ۲۳ مرداد، اعلام کرد، در پی دو موج از حملات پهپادی و موشکی روسیه به شهر بندری اودسا، حداقل سه تن زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوله کیپر، فرماندار منطقه اودسا در پیام‌رسان تلگرام نوشت: «در پی حمله دشمن در اودسا، چندین آتش‌سوزی به دلیل سقوط قطعات موشکی به وقوع پیوست و شیشه‌های ساختمان‌ها در اثر موج آن منفجر شد.»

فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین در جنوب اعلام کرد، پدافند هوایی این کشور تمامی ۱۵ فروند پهپاد و ۸ موشک دریایی از نوع کالیبر را که روسیه به این بندر پرتاب کرده بود، منهدم کرده است.

اودسا، بزرگ‌ترین بندر و پایگاه دریایی اوکراین، پس از خروج روسیه از توافق نامه‌ صادرات غلات از بنادر این کشور، بارها مورد حملات موشکی و پهپادی قرار گرفته است.

به نوشته رویترز، از سویی دیگر اوکراین پس از اینکه مسکو اعلام کرد که به یک کشتی باری در دریای سیاه گلوله اخطار شلیک کرده است، اقدامات روسیه را «تحریک‌آمیز» خواند و از جامعه بین‌المللی خواست تا تدابیر قاطعانه‌ای را در برابر آن اتخاذ کنند.

وزارت امور خارجه اوکراین، ضمن محکوم کردن اقدامات «تحریک آمیز» روسیه در برخورد با کشتی حمل بار خشک ترکیه‌ای «سوکرا اوکان»، در بیانیه‌ای گفت: این حادثه نقض فاحش قوانین بین‌المللی است و «نمونه سیاست عمدی روسیه برای به خطر انداختن آزادی کشتیرانی و ایمنی کشتی‌های تجاری در دریای سیاه است.»

این خبرگزاری می‌نویسد، این وزارتخانه اعلام کرد: «ما حمایت و همبستگی خود را با ترکیه، شریک استراتژیک خود اعلام می‌کنیم و از جامعه بین المللی می‌خواهیم که برای جلوگیری از اقدامات فدراسیون روسیه که مانع عبور مسالمت‌آمیز کشتی‌ها از دریای سیاه می‌شود، اقدامات قاطعانه‌ای انجام دهد.»

مسکو روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت: کشتی گشتی واسیلی بیکوف با شلیک گلوله‌های هشدار، یک کشتی را که در حال حرکت در دریای سیاه بود متوقف کرده و آن را مورد بازرسی قرار داده است.

مسکو ادعا می‌کند این کشتی باری که «سوکرا اوکان» نام داشت، با پرچم پالائو به سمت بندر «ایزمائیل» اوکراین در حال حرکت بوده و به درخواست توقف برای بازرسی پاسخ نداده است.

مسکو پس از خروج از توافق‌نامه صادرات غلات اوکراین با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه، اعلام کرد که با هر کشتی که به بنادر اوکراین نزدیک شود، به عنوان اهداف نظامی احتمالی برخورد خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG