لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

روسیه سیلوهای غلات اوکراین را هدف حملات هوایی قرار داد


یکی از سیلوهای غلات اوکراین که در اردیبهشت ماه هدف حمله نیروهای روسی قرار گرفت و منهدم شد. منطقه دونتسک - عکس از آرشیو رویترز
یکی از سیلوهای غلات اوکراین که در اردیبهشت ماه هدف حمله نیروهای روسی قرار گرفت و منهدم شد. منطقه دونتسک - عکس از آرشیو رویترز

اوکراین می‌گوید که حملات هوایی شبانه روسیه به سیلوها و انبارها در شهر رِنی در ساحل رود دانوب، که در زمان جنگ، مسیری حیاتی برای صادرات مواد غذایی بود، آسیب رسانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در همین حال، به رغم تهدید مسکو برای هدف قرار دادن کشتی‌های اوکراینی در دریای سیاه، روز چهارشنبه ۲۵ مرداد، یک کشتی باری اوکراینی، بندر اودسا را ترک کرد.

روسیه از اواخر تیر سال جاری از توافق مورد حمایت سازمان ملل برای صادرات غلات اوکراین خارج شد و پس از آن، بارها حملات هوایی به بنادر و سیلوهای غلات اوکراین انجام داده است.

مسکو تهدید کرده است که هر کشتی را که از اوکراین خارج می‌شود، هدف نظامی احتمالی تلقی می‌کند. در این ارتباط، نیروی دریایی روسیه روز یکشنبه ۲۲ مرداد، به یک کشتی در حال حرکت به سمت اوکراین شلیک هشدار انجام داد.

با وجود این تهدیدها، اوکراین هفته گذشته راه اندازی یک «کریدور بشردوستانه» در دریای سیاه را برای حرکت آزادانه کشتی‌های باری که در بنادر این کشور به دلیل محاصره روسیه به دام افتاده‌اند، اعلام کرد.

الکساندر کوباکوف، معاون نخست‌وزیر اوکراین، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «اولین کشتی از کریدور موقت رفت و آمد کشتی‌های تجاری در بندر اودسا عبور کرد.»

شرکت «برنهارد شولت» که همراه با یک بانک چینی، مالک کشتی «جوزف شولت» است، تأیید کرد که کشتی به مقصد استانبول حرکت کرده است.

آقای کوباکوف افزود: این کشتی بیش از ۳۰ هزار تن محموله را در بیش از دو هزار کانتینر حمل می کند.

به نوشته رویترز، مسکو اشاره نکرده است که آیا به این کریدور کشتیرانی احترام می‌گذارد یا خیر، و منابع کشتیرانی و بیمه نگرانی خود را در مورد ایمنی این مسیر ابراز کرده‌اند.

اوکراین صادرکننده عمده غلات و دانه‌های روغنی است و سازمان ملل می‌گوید ذخایر آن کشور برای کشورهای رو به رشد که نگرانی فزاینده‌ای برای غذا دارند، حیاتی است.

رویترز نوشت: الکساندر کوباکوف و شرکت کشتیرانی، محموله کشتی جوزف شولت را مشخص نکردند، اما غلات به ندرت در کانتینرها حمل می‌شود.

حملات به مزارع و نیز کشتی‌های حامل غلات اوکراین به دنبال آغاز ضدحمله آن کشور با حمایت غرب، در نیمه خرداد، برای بیرون راندن نیروهای روسی از مناطق تحت اشغال در جنوب و شرق اوکراین انجام شد.

هر چند وجود استحکامات و میدان‌های گسترده مین در خط مقدم، نفوذ نیروهای اوکراینی را دشوار کرده است، آنها اعلام کردند که در روز چهارشنبه، روستای دیگری به نام «اوروژاین» را از نیروهای روسیه بازپس گرفته‌اند.

وزارت دفاع روسیه از دست دادن شهرک را تایید نکرد اما گفت توپخانه و هواپیماهای جنگی این کشور در حال حمله به نیروهای اوکراینی در منطقه اوروژاین هستند.

XS
SM
MD
LG