لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

دیدار روسای جمهوری ترکیه و روسیه؛ اردوغان: احیای «توافق غلات» به‌زودی ممکن خواهد شد


کنفرانس خبری مشترک ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه.
کنفرانس خبری مشترک ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز دوشنبه چهارم سپتامبر پس از ملاقات با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در شهر سوشی گفت که احیای توافق غلات دریایی سیاه به‌زودی ممکن خواهد شد.

اردوغان که پیش‌تر نقش مهمی در متقاعد کردن پوتین به ماندن در این توافق ایفا کرده، به همراه سازمان ملل تلاش می‌کنند روسیه را به این توافق بازگردانند.

رئیس جمهوری ترکیه در اولین دیدار رودررو با همتای روسیه‌ای خود از سال ۲۰۲۲ گفت: «به عنوان ترکیه، معتقد هستیم که در مدت کوتاهی به توافقی خواهیم رسید که انتظارات را برآورده خواهد کرد.»

اردوغان با اشاره به این که انتظارات روسیه برای همه شناخته‌شده هستند و باید کاستی‌ها برطرف شوند، افزود: «آنکارا و سازمان ملل به منظور کاهش نگرانی‌های مسکو، بر روی بسته جدیدی کار کرده‌اند.»

ولادیمیر پوتین نیز گفت کشورش در صورتی به توافق غلات دریای سیاه بازمی‌گردد که غرب به تفاهم خود با سازمان ملل درباره تسهیل صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه پایبند باشد.

پوتین افزود: «همانطور که امروز دوباره به آقای رئیس جمهور [اردوغان] گفتم، ما آماده بررسی احتمال احیای توافق غلات هستیم- ما ما به محض اجرایی شدن کامل برچیدن محدودیت‌ها درباره صادرات محصولات کشاوری روسیه، این کار را خواهیم کرد.»

رئیس جمهوی روسیه ضمن رد سخنان مقامات غربی مبنی بر اینکه اقدام مسکو بحران غذایی در جهان ایجاد کرده، مدعی شد هیچ کمبود مواد غذایی در جهان وجود ندارد.

رجب طیب اردوغان که تصاویری از دیدار دوجانبه خود و پوتین را در رسانه اجتماعی اکس (توییتر سابق) منتشر کرده، افزوده است با «دوست عزیزم، آقای پوتین» درباره تجارت، انرژی، گردشگری، اقتصاد، و مسائل مالی نیز گفت‌وگو کرده است.

توافق غلات دریای سیاه که سال گذشته با پادرمیانی ترکیه و سازمان ملل متحد میان کی‌یف و مسکو امضا شد، اجازه صدور ایمن غلات اوکراین از طریق دریای سیاه را می‌داد. آنکارا طی هفته‌های گذشته در تلاش بوده مسکو را به اجرای دوباره این توافق متقاعد کند.

XS
SM
MD
LG