لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

توافق سازمان ملل با روسیه؛ بازگشایی سیستم «سوئیفت» در مقابل صادرات غلات


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ماه گذشته به سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اطلاع داده که روسیه می‌تواند برای عضویت و دسترسی به سیستم بانکی سوئیفت، برای «تراکنش‌های مواد غذایی و کود شیمیایی»، درخواست دهد.

سازمان ملل متحد در نامه‌ای به روسیه که روز جمعه ۸ سپتامبر به خبرگزاری رویترز رسیده است، اعلام کرده که شعبه بانک کشاورزی روسیه در لوکزامبورگ می‌تواند از سوئیفت درخواست کند تا ظرف ۳۰ روز دسترسی این بانک به سیستم پرداخت‌های بین‌المللی را فراهم کند.

به گزارش صدای آمریکا آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه خود به وزیر امور خارجه روسیه در تلاش جهت متقاعد کردن مسکو برای بازگشت به طرح غلات دریای سیاه با میانجیگری سازمان ملل متحد که صادرات ایمن غلات اوکراین را از طریق دریای سیاه امکان‌پذیر می‌کند، چهار اقدامی را که سازمان ملل می‌تواند برای بهبود صادرات غلات و کود روسیه تسهیل کند، تشریح کرده است.

یکی از درخواست‌های اصلی روسیه برای برگشتن به توافق صدور غلات، اتصال مجدد بانک کشاورزی روسیه به سوئیفت بوده ـ که پیش‌تر به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین توسط «اتحادیه اروپا» در ژوئن ۲۰۲۲ ـ قطع شده بود.

روسیه در ماه ژوئیه از ابتکار صدور غلات دریای سیاه ـ که با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه برای رسیدگی به بحران جهانی غذا ـ توافق شده بود، خارج شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز دوشنبه چهارم سپتامبر پس از ملاقات با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در شهر سوشی گفت که احیای توافق غلات دریای سیاه «به‌زودی» ممکن خواهد شد.

اردوغان که پیش‌تر نقش مهمی در متقاعد کردن پوتین به ماندن در این توافق ایفا کرده، به همراه سازمان ملل متحد تلاش می‌کند روسیه را به این توافق بازگرداند.

XS
SM
MD
LG