لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

اعلام موجودیت شبکه «گذار» با هدف رسیدن به ایران دموکراتیک و سکولار


اعتراضات سراسری ایران - آرشیو
اعتراضات سراسری ایران - آرشیو

یک گروه سیاسی مخالف جمهوری اسلامی به نام «شبکه گذار» متشکل از چهره‌های دانشگاهی، حقوقدان‌ها، کارآفرینان، و کنشگران مدنی اعلام موجودیت کرد.

در بیانیه اعلام موجودیت «شبکه گذار» که روز چهارشنبه دوم فروردین به طور رسمی خود را معرفی کرده، عنوان شده که متخصصان و کنشگران با گرایش‌های سیاسی و باورهای اجتماعی گوناگون از داخل و خارج ایران گرد هم جمع شده‌اند تا راهکارهایی را برای گذار از جمهوری اسلامی به نظامی دموکراتیک بررسی کنند.

وب‌سایت «گذار» در معرفی این گروه تأکید کرده که «شبکه گذار با شورای همبستگی گذار یا نهادهایی دیگر با واژه گذار در نامشان ارتباط ساختاری ندارد و شبکه‌ای مستقل و غیرحزبی» است.

نشست دو روزه «گفتمان‌های گذار به سوی مردم‌سالاری» در روزهای پنجم و ششم فروردین در دانشگاه استنفورد با حضور «بیش از ۱۰۰ استاد دانشگاه، کارآفرین، چهره‌های فرهنگی، و فعال سیاسی و اجتماعی با عقاید مختلف» برگزار خواهد شد تا «بکوشند بستری بسازند که بشود روی آن برای رسیدن به آن مسیر تغییر و آن تصویر آینده» گام برداشت.

این گروه ابراز امیدواری کرده‌اند که «حاصل این نشست، سنگ بنای راهکارهای فراگیر و متنوع علمی و عملی برای رسیدن به ایرانی دموکراتیک و سکولار باشد.»

گفته می‌شود چهره‌هایی چون شاهزاده رضا پهلوی، مسیح علی‌نژاد، حامد اسماعیلیون، نازنین بنیادی، عبدالله مهتدی، رضا علیجانی، مرجان ساتراپی، و عباس میلانی در این نشست حضور خواهند داشت.

هدف از برگزاری این نشست، «ترسیم راهکارهای ایرانی آزاد، آباد، و دموکراتیک که به تک‌تک شهروندان امکان شکوفایی بدهد»، «هم‌آفرینی پلی به سوی آن آینده بر پایه اصول مشترک برای گذار»، و «همراهی با مردم برای تحقق این گذار دموکراتیک» اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG