لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

پیام‌های نوروزی مخالفان سرشناس؛ شاهزاده رضا پهلوی: به‌زیر کشیدن «رژیم ظالم» با اتحاد ممکن است


شاهزاده رضا پهلوی.
شاهزاده رضا پهلوی.

شاهزاده رضا پهلوی ساعاتی پیش از نوروز ۱۴۰۲ در پیامی ویدئویی آغاز بهار و نوروز باستانی را به ایرانیان شادباش گفت و از آنها خواست «یار و یاور» خانواده «جان‌باختگان دلیر میهن» باشند.

در پیام شاهزاده رضا پهلوی که روز دوشنبه ۲۹ اسفند منتشر شده، او خطاب به «هم‌میهنان» تأکید کرد: «سالی که گذشت، سال درخشش و سرافرازی ملت ایران بود. شما در این سال، در مقابل یکی از ستمکارترین رژیم‌های تاریخ، حماسه‌ای به نام زن، به نام زندگی و به نام آزادی آفریدید، و پس از چندین سال مبارزه جانانه و میهن‌پرستانه، سرانجام توانستید جهانیان را به تحسین دلیری و بزرگی خود وادارید.»

شاهزاده رضا پهلوی افزود: «عزم و اراده ملی شما برای رهایی میهن‌مان از اشغال ضحاک و ضحاکیان، و رسیدن به آزادی و رفاهی که لایقش هستید، مقصدی جز پیروزی ندارد. راهی که در پیش گرفته‌اید، درخشان است. در این راه است که اراده ایرانی بر رژیم ضدایرانی غلبه خواهد کرد. چون مبارزه شما نه از سر ایدئولوژی‌های موهوم، که بر سر عشق‌تان به سرزمین کهن‌مان، به کشور عزیزمان، ایران است. شما می‌خواهید ایران را پس بگیرید و آن را با جان و دل‌تان از نو بسازید.»

او با گرامی داشت «یاد و نام جان‌باختگان دلیر میهن» که «فانوس روشنی‌بخش» این راه است، اضافه کرد: «بار دیگر از شما می‌خواهم که یار و یاور خانواده‌های آن جاویدنامان باشید. برای پدران و مادرانی که جوان از دست داده‌اند، فرزندی کنید، و برای فرزندانی که پدر و مادر از دست داده‌اند، حق پدری و مادری را به جا آورید.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین تأکید کرد: «هوای هم‌دیگر را داشته باشید که به زیر کشیدن این رژیم ظالم، و پس از آن، ساختن ایرانی آزاد، آباد، مرفه و مقتدر، تنها با حفظ اتحاد و همبستگی ملی‌مان ممکن است.»

علی کریمی، چهره نام‌آشنای فوتبال ایران که حامی اعتراضات سراسری در سال ۱۴۰۱ بود، در توییتی نوشت: «ای کاش مهساها، نیکاها، ساریناها، کیان‌ها، محسن‌ها، محمدمهدی‌ها و ... بودند تا با هم تغییر فصل را تجربه می‌کردیم!»

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، با انتشار ویدئویی از گرامی‌داشت نوروز در سنندج نوشت: «مردم سنندج، در مراسم نوروز باستانی فریاد "مرگ بر خامنه‌ای و خمینی" سر دادند. شهرهای ایران یکی یکی مراسم نوروز را به فریاد مرگ بر دیکتاتور و اعتراض علیه جمهوری اسلامی تبدیل می‌کنند. تا به حکومتیان بگویند آتش این انقلاب با گلوله و زندان خاموش نخواهد شد.»

نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر، نوروز را «جلوه‌گاه ره‌یافت فرایند زندگی بهتر» دانست و نوشت: «در ایرانشهر آرمانی خود بازتاب غوغای نوآفرینی است. نوروزتان خجسته؛ نوروزمان پیروز.»

گلشیفته فراهانی، بازیگر مدافع اعتراضات مردمی با تأکید بر این که «ما همه با هم هستیم»، نوشت: «در اين سال و سال ها، بر ما و ايران و فرزندانش چه گذشت. اين ايران بدونِ ژينا، نيكا، سارينا، محسن و مجيد و محمد مهدى و هزاران شهيد راهِ آزادى دگر آن ايران گذشته نخواهد شد. مگر قاتلين را، اين جمهورى زهرآگينِ اسلامى را به خاك سياه بنشانيم كه مى‌نشانيم.»

XS
SM
MD
LG