لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

افشاگری رسانه‌های آلمان از نقش یک شرکت آلمانی در قطع اینترنت ایران؛ پای ابرآروان در میان است


ابرآروان ‏
ابرآروان ‏

تحقیقات مشترک وب سایت آلمانی «نتس‌پولیتیک» و مرکز پژوهشی «کورکتیو» و روزنامه «تاتس» در آلمان نشان می‌دهد شرکتی در نزدیکی شهر «دوسلدورف» در ایجاد محدودیت‌های اینترنتی به جمهوری اسلامی کمک‌ می‌کند.

به گفته این منابع آلمانی، شرکت مذکور «سافت کلاود» نام دارد و شاخه‌ای از شرکت ایرانی ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات «آروان کلاود» یا همان ابرآروان است.

مدت‌هاست که فعالان و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات نسبت به نقش ابرآروان هشدار می‌دهند و آن را نه تنها سرویس‌دهنده‌ی ابری که تسهیل کننده پروژه‌ اینترنت ملی در ایران معرفی می‌کنند.

در گزارشی که «نتس‌پولیتک» در وب‌سایت خود در این باره منتشر کرده است، آمده: «شرکت آلمانی سافت‌کلاود در آلمان، نام ابرآروان را به عنوان طرف تماس با آدرسی در آلمان درج کرده بود و در بخش درباره ما، تا چندی پیش نوشته شده بود که ابرآروان یک سرویس‌دهنده بین‌المللی ابری در آلمان است و اشاره شده بود که این شرکت توسط Softqloud GmbH در مربوش تأسیس شده است.»

به نوشته «نتس‌پولیتیک» پس از آن که گروه «انانیموس» توجه‌ها را به ارتباطات این دو شرکت باهم جلب کرد، «ابرآروان» تمامی ارتباطات ذکر شده با سافت‌کلاود را از صفحه خود پاک کرد.

وب‌سایت «شبکه رادیو و تلویزیون غرب آلمان» در این‌باره به نقل از وزیر امور خارجه آلمان نوشت: « این مسئله که یک شرکت آلمانی به رژیم در ایران و سپاه پاسداران برای محدود کردن اینترنت کمک می‌کند، در صورت صحت، موضوعی تکان‌دهنده است.»

آنالنا بربوک گفته است که نهادهای امنیتی این مسئله را بررسی خواهند کرد و اگر واقعیت داشته باشد،برای مدیران این شرکت عواقب سختی به همراه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG