لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

خبرگزاری فرانسه: ایرانی‌ها با وجود سرکوب شدید به اعتراض ادامه می‌دهند


نمایش تصاویر بر روی برج‌های مسکونی یا رنگ‌آمیزی آب حوض‌ها و فواره‌ها در شهر به رنگ قرمز، رنگ خون.

ایرانی‌ها با وجود «سرکوب مرگ‌بار توسط حکومت» صرفا با مجهز بودن به یک تلفن ساده و استفاده از یک‌سری تاکتیک‌ها، برای «ادامه‌دار شدن تجمع‌های اعتراضی» که پس از مرگ مهسا امینی، در ایران از سر گرفته شده، تلاش می‌کنند.

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که در پی کشته‌ شدن مهسا، دختر بیست‌ودو ساله ایرانی در شانزدهم سپتامبر، برانگیخته‌شدن خشم عمومی سبب شده تا اعتراضاتی عظیم در ایران شکل گیرد.

این خبرگزاری تصریح کرده که پس از اعتراضات سال ۱۳۹۸ که در پی افزایش قیمت بنزین در ایران به راه افتاده‌ بود، این بزرگترین مجموعه اعتراضاتی است که رخ می‌دهد و با وجود محدودیت‌هایی که توسط مقامات ایران اعمال شده و دسترسی به اینترنت و در نتیجه شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی هم‌چون اینستاگرام و واتس‌اپ را محدود می‌کند، کاربران جوان اینترنت همچنان موفق می‌شوند راهی بیابند که فیلم‌های تظاهرات را انتشار دهند.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که برای مقابله با سرکوب، جوانان ماسک بر صورت می‌گذارند و لباس‌های کلاه‌دار می‌پوشند، همچنین تلفن‌های همراه خود را در «حالت هواپیما» قرار می‌دهند تا شناسایی نشوند.

راه دیگر برای شناسایی‌ نشدن نیز این است که آن‌ها لباس‌های اضافی به‌همراه دارند، تا به جای لباس‌هایی که بر آن رنگ‌پاشی شده، بر تن کنند.

به‌نظر هنری روم، کارشناس امور ایران که در انستیتو واشنگتن، کار می‌کند، این جنبش اعتراضی احتمالا تا مدت زیادی ادامه خواهد داشت.

او به خبرگزاری فرانسه گفته‌ است: «دولت، روش‌هایی تثبیت‌شده‌ دارد، از جمله مانند خشونت، بازداشت، قطع اینترنت و ارعاب. به‌گفته این کارشناس، اما در وضعیت فعلی، نه دولت و نه معترضان قادر نیستند تا بر چالش‌هایی که توسط طرف مقابل ایجاد شده، غلبه کنند.»

هنری روم می‌گوید: این نشان می‌دهد که اعتراضات و خشونت کنونی، می‌تواند برای مدت‌های طولانی ادامه یابد.

XS
SM
MD
LG