لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۶

ائتلاف آزادی آنلاین محدودیت اینترنت و فیلترینگ گسترده در ایران را محکوم کرد


قطعی اینترنت صیانت
قطعی اینترنت صیانت

اعضای «ائتلاف آزادی آنلاین» با صدور بیانیه‌ای نسبت به قطع اینترنت در ایران ابراز نگرانی عمیق کردند.

دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، غنا، سوئیس، بریتانیا، کانادا و آمریکا تشکیل دهنده ائتلاف آزادی آنلاین هستند و ریاست این گروه را امسال، کانادا برعهده دارد.

این کشورها اقدامات جمهوری اسلامی برای محدود کردن دسترسی به اینترنت و فیلترینگ گسترده رسانه‌های اجتماعی در پی گسترش اعتراضات سراسری را به‌شدت محکوم کرده‌ و از دولت ایران خواسته‌اند که بی‌درنگ محدودیت‌هایی را که به‌منظور ایجاد «اختلال» یا جلوگیری از «دسترسی شهروندان» و «انتشار اطلاعات» آنلاین و «برقراری ارتباط» امن ایرانیان انجام می‌شود، لغو کند.

در بیانیه ائتلاف همچنین آمده که جمهوری اسلامی در راستای پیروی از «الگوی دیرینه سانسور» که همواره از آن تبعیت می‌کند، یک‌بار دیگر در مقیاسی وسیع در سراسر کشور، اینترنت هشتاد‌ و چهار میلیون نفر را قطع کرده‌ و همزمان حق «تجمع مسالمت‌آمیز، آزادی اجتماعات و آزادی بیان» را سرکوب می‌کند.

بر اساس اظهارات صادرکنندگان این بیانیه «فرسایش فضای افکار عمومی، تقویت مداوم فضای عدم اطمینان اقتصادی، اختلال در دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، خدمات اضطراری و خدمات مالی» از جمله موارد نقض حقوق بشر است که توسط حکومت ایران و به‌واسطه قطع اینترنت اعمال می‌شود.

ائتلاف آزادی اینترنت اعلام کرده‌ که جمهوری اسلامی ایران باید به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری، از جمله بر اساس مواد ۱۹، ۲۱ و ۲۲ میثاق بین‌المللی مدنی و حقوق سیاسی پایبند باشد.

XS
SM
MD
LG