لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

رهبران گروه-٧ با انتشار بیانیه‌ای مشترک از افزایش فشارها بر روسیه خبر دادند


تصویری از نشست مجازی رهبران گروه-٧ به همراه دبیرکل ناتو، رئیس شورای اروپایی، و رئیس کمیسیون اروپایی از کاخ الیزه، پاریس، فرانسه. ۲۴ فوریه ۲۰۲۲
تصویری از نشست مجازی رهبران گروه-٧ به همراه دبیرکل ناتو، رئیس شورای اروپایی، و رئیس کمیسیون اروپایی از کاخ الیزه، پاریس، فرانسه. ۲۴ فوریه ۲۰۲۲

رهبران هفت قدرت برتر صنعتی جهان موسوم به گروه-٧ روز جمعه با انتشار یک بیانیه هفت ماده‌ای، ضمن تقبیح تهاجم «بی‌دلیل» و «توجیه‌ناپذیر» روسیه به اوکراین، از تداوم فشارها بر دولت روسیه خبر دادند.

سران هفت کشور عضو گروه-٧ در ابتدای این بیانیه مشترک خود، از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و «رژیم او» خواسته‌اند فورا تهاجم به اوکراین را متوقف و نیروهایش را از این کشور خارج کند.

آنها با اشاره به تحریم‌های گسترده اقتصادی و مالی وضع‌شده علیه روسیه و قطع دسترسی مسکو به فناوری‌های پیشرفته کشورهای عضو این گروه، اعلام کرده‌اند همزمان با ادامه تلاش‌ها برای کاهش منظم وابستگی به انرژی روسیه، مسکو را بیش از پیش از اقتصادهای خود و نظام مالی بین‌المللی منزوی می‌کنند.

رهبران گروه-٧ در ادامه هفت ماده در ارتباط با گسترش تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی علیه روسیه اعلام کرده‌اند.

بر اساس ماده اول، گروه-٧ تلاش خواهد کرد قید «کامله‌‌الوداد» در تجارت با روسیه را در ارتباط با محصولات کلیدی این کشور و در نتیجه مزیت‌های مهم عضویت این کشور در سازمان تجارت جهانی بردارد.

این اصطلاحی است که در پیمان‌های تجاری به‌کار برده می‌شود و وضعیتی است که به یک کشور اعطا می‌شود تا در پیمان های تجاری از شرایط مطلوب و مشابه با دیگر طرف های تجارت برخوردار شود.

طبق ماده دوم، گروه-٧ در یک همکاری دسته‌جمعی تلاش می‌کند از تامین مالی روسیه توسط موسسات چندملیتی عمده همچون صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، و بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه جلوگیری کند.

تعهد به تداوم فشار علیه نخبگان، نیابتی‌ها، و الیگارش‌های نزدیک به ولادیمیر پوتین و معماران تهاجم به اوکراین و خانواده‌هایشان، تاکید بر حفظ کارامدی اقدامات محدودکننده برای جلوگیری از دورزدن تحریم‌ها، مقابله با تلاش‌های مسکو جهت انتشار اخبار و اطلاعات نادرست، آمادگی برای وضع تحریم‌های بیشتر بر واردات و صادرات کالاها و فناوری‌های کلیدی به روسیه، و نهایتا همکاری جهت محدودکردن بیشتر توانایی روسیه برای جمع‌آوری پول در سطح بین‌المللی، پنج ماده دیگر این بیانیه مشترک را تشکیل می‌دهند.

رهبران گروه-٧ در پایان بیانیه خود ضمن مسئول دانستن «کامل» ولادیمیر پوتین، دولت و حامیان او، و همچنین دولت آلکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس، افزوده‌اند آماده انجام اقدامات بیشتر برای پاسخگو دانستن دولت روسیه هستند.

این در حالی است که جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده نیز پیشتر در روز جمعه در یک نطق تلویزیونی از کاخ سفید اعلام کرد در پی تهاجم نظامی مسکو به اوکراین، آمریکا روابط تجاری عادی دائمی خود را با روسیه لغو می‌کند.

XS
SM
MD
LG