لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۳

تصاویر ماهواره ای جدید متعلق به هواپیمای مالزی نیست


جست و جوی هواپیمای مفقود مالزیایی روز یکشنبه نیز ادامه یافت. به رغم گزارش فرانسه از یافتن احتمالی بقایای هواپیما در اقیانوس هند، تحقیقات نشان داد که این احتمال مردود است.

هواپیماها و کشتی های چندین کشور برای چهارمین روز به آبهای ۲۵۰۰ کیلومتری جنوب غرب استرالیا رفتند اما نشانه چشمگیری نیافتند. عملیات روز دوشنبه ادامه خواهد یافت.

فرانسه پیشتر گفت در تصاویر ماهواره ای از جنوب اقیانوس هند نقاطی شبیه به تصاویر ماهواره ای استرالیایی و چینی مشاهده می شود که ممکن است متعلق به هواپیمای گم شده باشد. پس از آن بود که تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا ابراز امیدواری کرد که این سرنخی برای یافتن سرنوشت بویینگ ۷۷۷ و ۲۳۹ سرنشینش باشد.

روز شنبه، یک هواپیمای تجسسی اجسامی را شناسایی کرد، از جمله یک تخته چوبی. هرچند مشخص نیست که این تکه الوار از یک کشتی عبوری جدا شده یا متعلق به هواپیما است. اما یک هواپیمای ارتش نیوزیلند که به منطقه پرواز کرد گفت چیزی غیر از گیاهان دریایی نیافت.

هواپیمای خطوط هوایی مالزی در پروازی از کوالالامپور به پکن ناپدید شد. سرنوشت این هواپیما همچنان معما است.

کارشناسان هیچ احتمالی از جمله نقص فنی، خرابکاری خلبان و ارتباط با تروریسم را رد نکرده اند. آنان می گویند این احتمال وجود دارد که فردی آگاه از حرکت هواپیما، آن را از مسیر منحرف کرده باشد.

۲۱ کشور در عملیات تجسس هواپیما در گستره ای به وسعت هفت میلیون کیلومتر مربع، از قزاقستان گرفته تا جنوب اقیانوس هند در عملیات تجسس همکاری می کنند.
XS
SM
MD
LG