لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۳

کشف بازمانده های احتمالی هواپیمای ناپدید شده مالزی


جان یانگ، مدیرکل واحد واکنش اضطراری اداره امنیت دریایی استرالیا به یک سوال در کنفرانس خبری در کانبرا پاسخ می دهد - ۲۰ مارس ۲۰۱۴
جان یانگ، مدیرکل واحد واکنش اضطراری اداره امنیت دریایی استرالیا به یک سوال در کنفرانس خبری در کانبرا پاسخ می دهد - ۲۰ مارس ۲۰۱۴
استرالیا اعلام کرد دو شئی را در آب های جنوب اقیانوس هند موقعیت یابی کرده که ممکن است با هواپیمای ناپدید شده خطوط هوایی مالزی مربوط باشد.

تونی آبوت، نخست وزیر مالزی روز پنجشنبه گفت این دو شئی، که به نظر می رسد قطعاتی از یک هواپیما باشد، در تصاویر ماهواره ای کشف شد.

آبوت گفت اداره امنیت دریایی استرالیا این اطلاعات را دریافت و تحلیل کرده و جستجوها را آغاز کرده است.

ساعاتی بعد، جان یانگ، مدیرکل واحد واکنش اضطراری اداره امنیت دریایی استرالیا در یک کنفرانس خبری در کانبرا گفت تصاویر ماهواره ای این اشیاء آنقدر واضح نیست که تعیین کند آیا آنها متعلق به هواپیمای ناپدید شده است یا خیر.

او گفت این اشیاء در ۲۵۰۰ کیلومتری جنوب غربی شهر پِرت، درغرب استرالیا پیدا شده است.

او گفت اشیاء شناور در تصاویر نسبتا نامشخص است اما به نظر می رسد طول شئ بزرگتر، ۲۴ متر باشد.

مقامات چهار هواپیمایی شناسایی از استرالیا، نیوزلند و آمریکا به منطقه اعزام کرده اند. اگر چه هوای منطقه معتدل گزارش شده، اما آنان می گویند میدان دیدشان ایده آل نیست.

مقامات همچنین یک هواپیمای C-۱۳۰ اعزام کرده اند که نشانگرهای شناور در آب های منطقه می اندازد تا جریان آب و رد اشیاء شناور را بتوان گرفت.

وزیر دفاع مالزی روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد با نخست وزیر استرالیا و دیگر مقامات استرالیایی در این باره گفتگو کرده اما تاکید کرد هنوز هیچ چیز تایید نشده است.

مالزی پیشتر از استرالیا خواسته بود رهبری جستجوها در آب های جنوبی برای یافتن هواپیمای ناپدید شده مسافری را برعهده بگیرد.

بویینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی، هشتم مارس پس از پرواز بطور مرموزی ناپدید شد.

پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود تلاش برای پیدا کردن این هواپیما برای ایالات متحده آمریکا در «بالاترین اولویت» قرار دارد.

باراک اوباما، روز چهارشنبه به شبکه تلویزیونی کی.دی.اف.دبلیو، مستقر در دالاس گفت او تمامی امکانات موجود را برای یافتن این هواپیما اختصاص داده است. او گفت فقط می تواند تصور کند که خانواده مسافران ناپدید شده در چه حال و روزی هستند.

روز چهارشنبه، خانواده برخی از مسافران چینی آن هواپیما در یک کنفرانس مسوولان مالزیایی فریاد کشیدند و آنها را به دروغگویی، ارائه اطلاعات متناقض و رفتار کردن مثل تبهکاران متهم کردند.

ماموران پلیس مالزی با استفاده از زور این خانواده ها را که زاری می کردند، از اتاق کنفرانس خارج کردند.

وزیر دفاع مالزی گفت می داند که این خانواده ها ناراحت هستند و مقامات بهترین تلاش خود را برای یافتن هواپیما انجام می دهند.

دو سومِ مسافران پرواز ۳۷۰ کوالالامپور به پکن چینی بودند. دو نفر از مسافران که گذرنامه های سرقتی داشتند، ایرانی بودند. مقامات گفته اند این دو قصد مهاجرت به اروپا را داشتند.

مدرکی علیه خلبان و کمک خلبان هواپیما پیدا نشده است. چین گفته است سابقه مسافران چینی هواپیما نشان می دهد آنان ارتباطی با تروریسم نداشتند.

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا گفت پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی با مالزی همکاری می کند اما مقامات امریکایی هیچ نظریه ای در مورد آنچه بر سر این هواپیما آمده، ندارند.
XS
SM
MD
LG