لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۹

بررسی تصاویر تازه از قطعات احتمالی هواپیمای مفقود


تصویر ماهواره ای، موقعیت دقیق شیئ شناور در آبهای اقیانوس هند را نشان می دهد که احتمال می رود بدنه هواپیمای مسافربری مالزی باشد.
تصویر ماهواره ای، موقعیت دقیق شیئ شناور در آبهای اقیانوس هند را نشان می دهد که احتمال می رود بدنه هواپیمای مسافربری مالزی باشد.

چین در اقیانوس هند در غرب استرالیا شیئی با ابعاد ۲۲ و ۱۳ متر رصد کرده که احتمال دارد از بقایای هواپیمای ناپدید شده باشد.

دو هفته پس از ناپدید شدن هواپیمای مسافربری مالزی با ۲۳۹ سرنشین، هشام الدین حسین وزیر دفاع مالزی گفت یک ماهواره چینی شیئ بزرگی را شناور در آبهای جنوب غربی استرالیا رصد کرده که امید می رود بقایای هواپیمای گمشده باشد، و کشتی های چینی برای بررسی آن به منطقه اعزام شده اند.

چین می گوید تصویری از شیء مورد نظر را با ماهواره «گائوفن –۱» که از دقت بالایی برخوردار است و برای مشاهده زمین از هوا به کار می رود، دیده است. موقعیت شیئ در غرب و جنوب غربی قطعاتی است که استرالیا روز پنجشنبه از کشف شان خبر داده بود.

با این حال، آقای هشام الدین گفت هنوز نمی تواند تأیید کند قطعات کشف شده در اقیانوس هند به طور قطع به هواپیمای گمشده تعلق دارد.

افزایش جستجوها
روز شنبه برای سومین روز پی در پی هواپیماهای تجسسی استرالیا رهسپار جنوب اقیانوس هند شدند تا در مناطق دوردست به جستجوی بوئینگ ۷۷۷ که اینک دو هفته تمام از ناپدید شدنش می گذرد، ادامه دهند.

گروه بین المللی جستجوی هواپیما، منطقه ای را در فاصله دو هزار و ۵۰۰ کیلومتری جنوب غربی شهر پرت استرالیا کاوش می کند که چندی پیش ماهواره های آن کشور دو شیء بزرگ روی آب مشاهده کردند.

به گفته مقامات شرایط جوی مساعد بود و تا فاصله ده کیلومتری به خوبی مشاهده می شد.

وارن تراس معاون نخست وزیر استرالیا به خبرنگاران گفت جستجو تا زمانی ادامه خواهد یافت که مقامات تصمیم بگیرند تحقیق بیشتر بی فایده است.

هند به مسئولان تحقیق مالزی گفته هیچ رد و نشانی از این که هواپیما برفراز محدوده هوایی آن کشور پرواز کرده باشد در دست نیست؛ و همین امر، به این نظریه که قطعاتی که ماهواره ها مشاهده کرده اند به هواپیما تعلق دارد، قوت بیشتری می دهد.

نخستین اطلاعیه رسمی هند نشان می دهد که از کنترل اطلاعات ثبت شده روی رادار دست خالی باز گشته است.

آقای هشام الدین روز جمعه از وزارت دفاع آمریکا خواست تا تجهیزات نظارت زیرآبی در اختیار مالزی قرار دهد تا بتواند به تحقیقات کمک بیشتری کند.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا سرگرم بررسی درخواست مالزی است تا ببیند تجهیزات مورد تقاضا می تواند به جستجوی هواپیما کمک کند یا نه.

از دو هفته پیش که هواپیمای خطوط هوایی مالزی در مسیر کوآلالامپور به پکن مفقود شد، تا کنون شواهد قطعی پیدا نشده که نشان دهد چه بر سر هواپیما و سرنشینانش آمده.

مأموران تحقیق هیچ احتمالی را، از نقص فنی گرفته تا اقدام تروریستی یا خودکشی خلبان، از نظر دور نداشته اند. این احتمال هم مطرح شده که فردی با اطلاع از هواپیما، جت مسافربری را از مسیر اصلی خارج کرده باشد.

بیست و شش کشور در گستره ای به وسعت هفت میلیون کیلومتر مربع از قزاقستان تا جنوب اقیانوس هند، هوا و دریا را در جستجوی هواپیمای ناپدید شده مالزی زیرپا گذاشته اند.
XS
SM
MD
LG