لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

اثری از هواپیمای گم شده مالزی در دست نیست


دوروز پس از جست و جوهای گسترده در آب های اقیانوس هند هنوز هیچ اثری از هواپیمای گم شده مالزیایی به دست نیامده است.

تیم مک الوی، خلبان نیوزیلندی جزو گروه تجسس می گوید با آن که دلسرد شده اما هنوز امیدوار است که جست و جوگران بتوانند بقایایی از هواپیما را که در ۱۶ مارس از طریق ماهواره رویت شد، به دست آورند.

او گفت:« به هرحال تا وقتی که پیدایش کنیم به جست و جو ادامه می دهیم».

احتمال غرق شدن بقایای هواپیما
پیش از آن معاون نخست وزیر استرالیا ، وارت تروس، به خبرنگاران گفته بود احتمال دارد که چیزی که چندی پیش روی آب شناور یوده دیگر غرق شده و به اعماق اقیانوس هند رفته باشد.

نیروهای هوایی و دریایی استرالیا و آمریکا در عملیات تجسسی روز جمعه شرکت داشته اند.

این هواپیماها ناچار از پیمودن مسیرهای طولانی حدود ۲۰۰۰ کیلومتر بوده اند.

مدیرکل نیروهای امنیت خودمختار دریایی استرالیا که در این عملیات شرکت دارد، می گوید پس از آن که رادارها روز پنجشنبه چیزی نشان ندادند، تاکتیک تجسس تغییر کرده و قرار شده که تجسس به صورت بصری باشد. یعنی هواپیماها از فاصله نسبتا نزدیک با دریا با دستگاه های بسیار تخصصی از پنجره هواپیما به دنبال هرچیزی باشند که به چشم بیاید. او گفت: « به این ترتیب ما به تعداد هواپیمای بیشتری نیاز داریم.»

مقام های مالزی می گویند سه هواپیمای چینی و دو هواپیمای تجسسی ژاپنی برای جست و جوی منطقه به سوی کریدور جنوبی راه افتاده اند.

هاشم الدین حسین وزیر حمل و نقل مالزی روز جمعه در کوالا لومپور به خبرنگاران گفت بریتانیا یک کشتی تجسسی به جنوب اقیانوس هند فرستاده است. به گفته او مقام های مالزی می خواهند از وزیر دفاع آمریکا بخواهند بر تعداد وسایل تجسسی، مانند وسایل نجات زیر آبی بیفزاید.
او افزود چین قصد دارد روز شنبه به عملیات تجسسی بپیوندد. او تاکید کرد که با این حال به کمک های بیشتر نیاز دارد.

خانواده های مسافران
در پکن خبر مربوط به احتمال یافته شدن بقایای هواپیما بر خانواده های آنان بشدت تاثیر گذاشت. آنان با اضطراب و هیجان شدید برای گرفتن خبر به سالن هتل محل برگزاری کنفرانس های مربوط به گم شدن هواپیما رفت و آمد می کردند.

با آن که روز جمعه عده کمی از آنان مایل به گفت و گو با خبرنگاران بودند، اما عده ای ابراز امیدواری می کردند که اشیاء رویت شده مربوط به هواپیما نباشد. امید بیشتر آنان بر این است که هواپیما ربوده شده و عزیزان آنان زنده باشند.
XS
SM
MD
LG