لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

وزیر مالزیایی:چین یک شیء بزرگ شناور را رصد کرد


وزیر دفاع مالزی می گوید ماهواره چینی شیء بزرگی را که بر آبهای اقبانوس هند در جنوب غربی استرالیا شناور بود، رصد کرده است.

مقام های مالزی امیدوارند هواپیمایی را که بیش از دوهفته از گم شدنش می گذرد در این محل بیابند. هشام الدین حسین، به خبرنگاران گفت «کشتی های چینی راهی این منطقه شده اند.»

این شیء که ۲۲ متر طول و ۱۳ متر عرض دارد روز ۱۸ مارس در ۱۲۰ کیلومتری مکانی که بقایای احتمالی هواپیما توسط ماهواره دیگری رصد شده بود، دیده شد.
چین می گوید ماهواره زمین نگر بسیار حساس گائوفن ۱ از این شیء عکس برداری کرده است.

با این حال هشام الدین حسین می گوید هنوز هیچ نشانه ای مبنی بر این که بقایای یافت شده در روز ۱۶ مارس به هواپیمای مالزی تعلق داشته باشد در دست نیست.

او مهم ترین نگرانی خود را از آن دانست که اگر این بقایا یافت و شناسایی نشوند جست و جو ها دوباره به دو کریدوری بازگردد که درمنطقه ای وسیع واقع شده اند.

در همین حال جست وجوی هواپیمای گم شده شدت بیشتری می یابد. روز شنبه هواپیماهای تجسسی استرالیا برای سومین روز متوالی به جست و جوی بازمانده های احتمالی هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ پرداختند.

تیم بین المللی تجسسی روز شنبه به مکانی در ۲۵۰۰ کیلومتری جنوب غربی «پرت»بازگشت. ماهواره های استرالیایی هفته گذشته در این منطقه دو شیء عظیم را رصد کرده بودند.

به گفته مقام ها شرایط جوی مناسب و دامنه دید حدود ۱۰ کیلومتر است که خود عاملی مهم برای تجسسی ست که بیش از آن که به ابزارهای تکنیکی هواپیماهای فوق پیش رفته جهان متکی باشد، به چشم انسانی اتکا دارد.

چند ساعت طول می کشد که هواپیماها از استرالیا به محل تجسس برسند، و در این مدت جریان های اقیانوس می تواند اشیا را هرچه دورتر براند.

معاون نخست وزیر استرالیا گفته است جست و جوی هواپیمای مالزی تا پایان ادامه خواهد یافت.

به گفته مطلعان، هند به جست و جوگران مالزیایی گفته است رادارهایش هیچ شاهدی مبنی بر آن که هواپیما از منطقه هوایی هند پرواز کرده باشد، نشان نمی دهند.
XS
SM
MD
LG