لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

رویترز: وزارت خارجه فرانسه از کارکنانش خواست از سفر به ایران خودداری کنند


نمایی از شهر پاریس، پایتخت فرانسه
نمایی از شهر پاریس، پایتخت فرانسه

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی اختصاصی، از درخواست دولت فرانسه از دیپلمات‌ها و مقام‌های وزارت خارجه آن کشور برای به تاخیر انداختن سفرهای غیرضروری خود به ایران تا اطلاع ثانوی و مدتی نامعلوم خبر داد.

رویترز با استناد به مکاتبات داخلی دولتی که به رؤیت این خبرگزاری رسیده است، نوشت، مقام فرانسوی با اشاره به کشف توطئه اخیر بمبگذاری منتسب به ایران و سخت‌تر شدن موضع تهران در برابر پاریس، این تصمیم را گرفته است.

تیر ماه گذشته، چند کشور اروپایی از بازداشت شش نفر – از جمله یک دیپلمات ایرانی – به اتهام توطئه برای بمبگذاری در تجمع بزرگ سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس، که مشاور پرزیدنت ترامپ نیز در آن حضور داشت، خبر دادند.

اندکی بعد وزارت اطلاعات هلند هم اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران در آمستردام را تایید اما از ذکر جرئیات خودداری کرد. رسانه‌های هلند پیشتر از بازداشت دو مقام ایرانی هنگام جاسوسی از مجاهدین خلق در آلبانی خبر داده بودند.

به گزارش رویترز، «موریس گوردو مونتن» دبیرکل وزارت خارجه فرانسه در یادداشتی به تاریخ ۲۰ اوت نوشته است، «رفتار مسئولان ایرانی نشان دهنده سخت شدن موضع آنها در برابر کشور ما، و همچنین برخی از همپیمانان ما است.»

این مقام ارشد دولت فرانسه در ادامه یادداشت با اشاره به آنچه «خطرات امنیتی شناخته شده» می‌خواند، به مسئولان و مقام‌های وزارت خارجه توصیه می‌کند غیر از موارد ضروری کاری، تا «اطلاع ثانوی» از سفر به ایران خودداری کنند.

چرا رابطه با فرانسه برای تهران مهم است

به عقیده جان آیریش نویسنده گزارش، هرگونه سخت شدن روابط با فرانسه می‌تواند پیامدها و مشکلات گسترده تری را برای جمهوری اسلامی ایران به بار آورد. فرانسه یکی از حامیان سرسخت حفظ توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

فرانسه، به همراه بریتانیا و آلمان دو قدرت اروپایی دیگر طرف توافق با ایران، با تصمیم هشتم ماه مه رئیس جمهوری ایالات به خروج از توافق موسوم به برجام مخالفت کرده و با همکاری ایران در این مدت درصدد نجات آن بوده‌ است.

از زمان اعلام خروج واشنگتن از برجام و بازگشت نخستین دور تحریم‌های آمریکا که پس از اجرای برجام لغو شده بود، اقتصاد ایران تحت فشار قرار گرفته است و با بازگشت دور دوم تحریم‌ها در اوایل نوامبر، این فشار بیشتر هم خواهد شد.

توتال غول نفتی فرانسه و شرکت خودروسازی پژو سیتروئن، به همراه دیگر شرکت‌های فرانسوی و اروپایی که پس از لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران باز گشته بودند، بار دیگر فعالیت‌های خود را در ایران تعلیق کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG