لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری آمریکا و فرانسه درباره خاورمیانه و ایران


کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ و امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی او، تلفنی در مورد «ایران، مسائل خاورمیانه و بازرگانی بین الملل» گفتگو کرده اند.

رئیس جمهوری آمریکا نیز شنبه شب ۱۹ مرداد در حساب توئیتر شخصی خود در مورد این مکالمه تلفنی نوشت: «گفتگوی تلفنی خوبی با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، داشتم. ما در مورد موضوعات مختلف، به ویژه در مورد امنیت و بازرگانی حرف زدیم.»

در بیانیه کاخ سفید تصریح شده که رهبران آمریکا و فرانسه در خصوص اوضاع «ایران و خاورمیانه» نیز تبادل نظر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ الیزه نیز با انتشار بیانیه‌ای از گفتگوی رهبران آمریکا در مورد «ایران و مسئله اسرائیل و فلسطینیان» خبر داده است.

چهار هفته پیش، رهبران آمریکا و فرانسه در جریان کنفرانس سران ناتو در بروکسل دیدار کردند، و رئیس جمهوری آمریکا نیز به افزایش میزان تعهد اعضا به بودجه سازمان ناتو، اشاره کرده بود.

پرزیدنت ترامپ گفت: «سال‌ها روسای جمهوری آمریکا در این گردهمآیی شرکت و در مورد بودجه ناتو صبحت می کردند، اما این بار تمام اعضا توافق کرده اند که به میزان قابل توجهی سهم خود در بودجه سازمان را افزایش دهند. هم اکنون از ۲۹ کشور عضو ناتو تنها ۵ کشور کمتر از دو درصد تولید ناخالص ملی شان را به بودجه ناتو اختصاص می دهند. این دستآورد شگرفی است که به مفهوم ۳۳ میلیارد دلار کمک به بودجه سازمان در سال جاری است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا و فرانسه در مورد حمایت از برجام اختلاف نظر دارند و فرانسه در چارچوب اتحادیه اروپا خواستار حفظ روابط بازرگانی با ایران شده است، اما دو شرکت فرانسوی خودرو سازی رنو و پژو و شرکت نفت توتال که قبلاً در استخراج گاز از فلات قاره ایران در میدان پارس جنوبی فعالیت می کرد، پیش از شروع دور اول تحریم‌های آمریکا بازار ایران را ترک کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG